Ознака: Божиќ

Божиќна порака на д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко –...

Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко – скопски епарх, испрати божиќна порака. Католиците го слават Божиќ на 25 декември. Пораката ја пренесуваме во целост На...

Во Европа дилема дали да се осветлат градовите за време на...

Во градовите ширум Европа, властите размислуваат дали да се одлучат за слабо осветлување бидејќи цените на енергијата се зголемија поради војната во Украина или...

Не се гои прасе пред Божиќ

Кога се зборува за енергетиката, мора да се напомене дека тоа е стожерот на една држава и секогаш треба да се има јасно дефинирана...

Путин: Божиќ е посебен празник кој ги исполнува срцата со радост

Рускиот претседател Владимир Путин им го честита Божиќ на православните христијани и на сите руски граѓани, соопшти прес-службата на Кремљ. Путин во овогодинешната честитка вели...

Политичарите го честитаа Божиќ, посакувајќи заедништво и здравје

Заев: Божиќ повикува да продолжиме да ги негуваме заедничките вредности Премиерот во оставка Зоран Заев упати честитка до архиепископот на Македонската Православна Црква – Охридска...

Г.г. Стефан: Никогаш не се дошло до вистината со отстапки од...

Божјата љубов кон нас се покажа во тоа што Бог Го испрати во светот Својот Единороден Син за да живееме преку Него, пишува во...

Божиќ – празникот на радоста што обединува

Христовото раѓање или Божиќ е еден од само трите празници, во кои православната црква го одбележува раѓањето. Заедно со раѓањето на спасителот Исус, црквата...

Божиќ поважен од Нова година!

КАКО СЕ СЛАВЕЛО ПРЕД 100 ГОДИНИ Во дневниот весник „Наша Стара Србија“, кој излегувал во Скопје меѓу двете светски војни, во бројот од први јануари,...

Бадник – празник кога семејството и домот се црква

Бадник значи будност. Зборот Бадник доаѓа од старомакедонскиот збор Б’дник, Будник, што значи: Бдеење, Будност, неспиење во ноќта спроти Божиќ. Будни заради очекувањето на...

Ѓоковиќ останува во Мелбурн до судската одлука

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ претстојниот голем празник Божиќ ќе го дочека во Мелбурн, соопштија од Австралија. Судењето на Ноле, кое штотуку започна, нема да заврши...