Ознака: битка

Одбележана 120 годишнината од славната битка кај Ѓурѓејца

Со присуство на поголем број почитувачи на Илинденската епопеја, во месноста Ѓурѓејца, кичевско, беше одбележана 120 годишнината на една од најкрвавите битки од овој...

Лоши сме во битката против корупцијата, а немаме капацитет за ветинг,...

Лоши сме во битката против корупцијата, а немаме капацитет за ветинг, оцени претседателот Стево Пендаровски, во синоќешното гостување на Алсат М, прашан за процесот...

119 години од славната битка на Ѓурѓејца и прва победа на...

Денес се навршуваат 119 години од една од најкрвавите и најславни битки од Илинденското востание што се одиграла во кичевскиот регион, битката на Ѓурѓејца....

Македонија мора да ја добие оваа битка

Патот кон ЕУ, колку и да биде трновит, со сопки и предизвици, треба да се сфати и како можност уште посилно, однатре да се...

Битка за младите и за државата

Државата мора итно да направи стратегија како ќе ги задржи младите во Македонија. Во спротивно, доколку не се промени нешто во однос на подобрување...

Клучната битка за младите

Егзодусот на младата популација од Македонија продолжува со несмалено темпо. Особено загрижува фактот што идејата за напуштање на земјата се јавува кај младите уште...

Ни претстои битка за храна

Поскапувањето на електричната енергија, нафтата и последиците од ковид-кризата имаат големо неповолно влијание врз земјоделството, што може да доведе и до намалување на производството...

Се вжештува и глобалната медиумска битка за Балканот

Сѐ поголем број глобални медиумски куќи отвораат или веќе имаат свои претставништва на Балканот. Така, во регионот се присутни „Блумберг“, Си-ен-ен, ТРТ, „Анадолија“, Би-би-си,...

Започна големата битка за ресурси

Според аналитичарите, битката за ресурси, почнувајќи од енергенти - струја, гас, горива, па сѐ до храна ќе биде толку жестока, што не се исклучува...

Битка над битките за „срцето“ на светот

Пред нашите очи, без да сме воопшто свесни за тоа во хаосот на современиот свет, преку конфронтацијата на поморските сили на Велика Британија и...