Ознака: Биенале

Уметниците на Венециското биенале против расизмот и ксенофобијата

Годинашната тема на 60-то издание на традиционалното престижно Венециско ликовно биенале во дисциплината ликовна уметност е „Странци насекаде“, под кураторство на Адријано Педроса. Како...

Славица Јанешлиева ќе ја претставува Македонија на Венециското биенале

Проектот „Inter spem et metum/Помеѓу надеж и страв/Between hope and fear“ на авторката Славица Јанешлиева и Националната галерија е избран за официјален претставник на...

Македонски уметници на престижното Азиско биенале во Бангладеш

Кураторка на Европскиот павилјон е Франческа Маурици од Италија, а како претставници од Македонија се селектирани визуелната уметница Пандора Апостолоска Саздовска и академскиот скулптор...

Европското номадско биенале „Манифеста 14“ продолжува и есенва

Европското номадско биенале за современа уметност „Манифеста 14“, кое до крајот на октомври ќе се одржува во Приштина, претставува интензивна програма во која учествуваат...

Отворен повик за 14. Биенале на млади уметници во МСУ

Музејот на современата уметност – Скопје објавува меѓународен повик за учество на 14-то Биенале на млади уметници на темата „Будења“. Повикот е отворен до 20...

Африканските уметници триумфираа на 59-то Венециско биенале

Уметниците од африканско потекло триумфираа на 59. Биенале на уметности во Венеција, кое официјално беше отворено на 23 април. За најдобар павилјон е избран...

Моника Мотеска и Роберт Јанкулоски ќе ја претстават земјава на 59....

Проектот „Landscape experience“ на уметниците Моника Мотеска и Роберт Јанкулоски, ќе ја претставува Националната галерија на најновото издание на Биеналето во Венеција насловено „The...

Тројца уметници наградени на Биеналето во МСУ

Жирито во состав Ива Димовски (историчарка на уметноста), Велимир Жерновски (ликовен уметник) и Јане Чаловски (ликовен уметник) едногласно одлучи наградата „најуспешен автор и дело“...

Утре се отвора Биеналето на млади уметници во МСУ

Во 20 часот, утревечер, во Музејот на современата уметност - Скопје ќе биде отворено 13. Меѓународното биенале на млади уметници со наслов „Страст за...

Тринаесетто Биенале на млади уметници во МСУ

На 13. Меѓународното биенале на млади уметници со наслов „Страст за лутање“, во организација на Музејот на современа уметност – Скопје, кое почнува на...