Ознака: археолози

Археолозите го открија изгубениот храм на Посејдон

Грчките археолози успеале да откријат одамна изгубено култно светилиште посветено на Посејдон во античкиот град Хелике, соопшти грчкото министерство за култура. Откритието е направено по...

Јадење слично на пица пронајдено на античка италијанска фреска

Археолозите што работат во урнатините на Помпеја открија фреска за која веруваат дека прикажува древна форма на пица. Истражувачите што го ископуваат археолошкиот локалитет Помпеја...

По протестот на археолозите: Повлечени спорните измени на Законот за културното...

Предлагачите на измените на Законот за културното наследство го повлекоа предлогот за кој денес требаше да се гласа во Собранието заради изградбата на коридорите...

Собранието менува закон во полза на бизнисот, а на штета на...

Македонското археолошко друштво најави протест в понеделник Македонското археолошко друштво, археолошка фела и стручните лица во установите за заштита на културното наследство во текот на...

Археолози пронајдоа кафеана стара 5.000 години во Ирак

Тим археолози од музејот „Пен“ пронашле кафеана стара 5.000 години, со отворена трпезарија и делумна кујна. Кафеаната се наоѓа во јужниот антички ирачки град...

Студија на Драги Митревски, еден од најавторитетните археолози на Балканот

„Македоника литера“ неодамна ја објави книгата „На север од егејскиот свет“ од Драги Митревски. Книгата претставува сублимат на досегашните научни сознанија од истражувањата на...

Античка гробница полна со саркофази е пронајдена во Египет

Египетскиот министер за туризам и антиквитет ја информираше јавноста дека археолозите откриле десетици антички саркофази во голема гробница јужно од Каиро. Калид ал-Анани рече...

Археолози откриле совршено зачуван мозаик во Италија

Прекрасен и исклучително добро зачуван мозаик од антички Рим е откриен во малиот град Неграр, лоциран северно од Верона. На ова место пред сто...

Локалитетот Гимбабица датира од средината на 4 век пр. н.е.

Археолозите, кои и годинава ја откриваа античката приказна за Преспа, потврдуваат дека раноантичката некропола кај селото Избишта е постара од претпоставениот период Деновиве завршија годинашните...

Неолитот е неисцрпен извор за археолозите

Во Археолошкиот музеј на Македонија, со изложба, се одбележуваат 40 години од првите археолошки истражувања во неолитската населба Тумба Маџари Неолитот во Македонија четврти пат...