Ознака: Аргентина

Хавиер Малеј, самопрогласен анархокапиталист, е нов претседател на Аргентина

Либертаријанскиот аутсајдер, Хавиер Малеј победи на претседателските избори во Аргентина, земја зафатена од троцифрена инфлација, претстојна рецесија и зголемена сиромаштија. Целосните резултати не се...

Антарктикот остана без морски мраз со големина на Аргентина

Во овој период од годината морскиот мраз на Антарктикот обично се зголемува, но сега научниците забележале нешто друго. На Антарктикот му недостига морски мраз...

Аргентина плаќа во ММФ користејќи јуани

Аргентина Деновиве Аргентина изврши отплата на ануитет од заемот кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во вредност од 2,7 милијарди долари „без да користи долари“, туку...

Аргентина e на работ на банкрот

Статистичката рејтинг агенција „Фич“ го намали рејтингот на аргентинскиот долг во странска валута за два степена, оставајќи ја едно ниво над банкрот. Намалувањето на рејтингот...

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди аргентинската провинција Сантијаго дел Естеро, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Како што е наведено,...

Норвешка убедлива, променливa игра на Холандија и на Аргентина

Првиот фаворит во групата, Норвешка, ги победи САД, Бразил и Португалија. Аргентина и Холандија загубија од селекции што македонската репрезентација ги совлада во баражите...

Видео – Еуфорија за пречекот на фудбалерите во Буенос Аирес –...

На улиците на Буенос Аирес цело утро владее хаос и еуфорија за пречекот на фудбалерите кои го освоија Светското првенство во Катар. Авионот со светските...

Аргентина е фудбалски светски првак, а Меси стигна до долго посакуваниот...

Аргентина по третпат стана светски шампион откако во спектакуларното финале на Мундијалот во Катар ја совлада Франција по подоброто изведување пенали. За Аргентина, која го...

Меси со 100 победи за Аргентина

ФУДБАЛ Аргентинците се без пораз на 35 меча, а последен пат загубиле на 2 јули 2019 од Бразил, во полуфиналето на Копа Америка Лионел Меси со...

Аргентина е на три меча до рекордот на Италија

ФУДБАЛ - СЕРИЈА БЕЗ ПОРАЗ Со победата над репрезентацијата на Хондурас во пријателски меч во Мајами (САД) со 3-0, фудбалската селекција на Аргентина ја продолжи...