Ознака: апанажа

Преку леб – апанажа

Во време кога граѓаните одвај врзуваат крај со крај, кога секојдневно се соочуваат со поскапувања на основните прехранбени артикли, лебот, млекото, брашното, поранешните пратеници...

Милошоски, Митревски и Бендевска кандидати за потпретседатели на Собранието, седум поранешни...

Пратениците Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митревски од СДСМ и Весна Бендевска од ЗНАМ се кандидатите за потпретседатели на Собранието, кои денеска ги утврди...

На 29 пратеници од минатиот состав им се прифатени барањата за...

На 29 пратеници од минатиот состав денеска собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата им го прифати барањето за апанажа. Поднесени се и...

Апанажа повторно ќе има: Во истиот закон се премостува одлуката на...

Остана одредбата од членот 19 што предвидува апанажа за функционерите на кои им престанала функцијата (по која било основа), без разлика дали предвремено или...

Функционерите кои си поднеле оставка или биле разрешени нема да земат...

Уставниот суд на денешната седница го укина членот 22 од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани функционери, што значи дека...

Апанажата на разрешените функционери пред укинување, Уставен поведе постапка

За Уставниот суд спорнa е aпaнажата на функционерите и пратениците кога самите даваат оставки или кога се разрешени, па денеска поведе постапка за членот...

Димитров, Шекеринска и Царовска побарале апанажа

До Собранието испратени се три барања за апанажа, од вицепремиерот за европски интеграции Никола Димитров и од министерките за одбрана и за образование и...

ДКСК: Од Собранието ни доставија бруто-износ од апанажата

Очигледно дека само податоците од Собранието се доставени во бруто износ, но за тоа немаше никакво објаснување во дописот, велат од Државната комисија за...

За четири години, 107 функционери го искористиле правото на апанажа

Во периодот од 2014 до 2018 година 107 државни функционери го искористиле правото на апанажа, информираше денеска Државната комисија за спречување корупција. Од нив, 29...

Апанажа побарале 44 пратеници од минатиот собраниски состав

Четириесет и четворица пратеници од минатиот парламентарен состав доставиле барања до Собранието за апанажа, брифира претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тој на денешната средба со...