Ознака: Америка

„Глобал Фајрпауер“: Американската е најмоќна војска во светот, турската и грчката...

Според годишното рангирање објавено од Глобал Фајрпауер (Global Firepower) Американската војска останува најмоќна во светот во 2024 година. Македонската армија е рангирана на 110....

Што беше тоа Кимерика?

Анализа за подемот и стагнацијата на неформалниот економски сојуз меѓу Кина и Америка Подготвил: Mарјан Велевски Неформалниот економски сојуз меѓу САД и Кина што започна да...

Јас сум Америка, Навахо од Македонија, не сум Европа

Имав чуден сон. Во Македонија учениците имаат учебници. Неколку општини од ЕУ сами си го фатија патот кон Русија во потрага по бесплатен гас....

Дистрибуција на новиот филм на Столевски во Америка

Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“, во режија и по сценарио на Горан Столевски, на „Лист продукција“ - Скопје, ќе биде дистрибуиран на територијата на...

Трамп: Тажен ден за Америка, ова е прогон на политички противник

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, веднаш по сослушувањето пред судот во Вашингтон изјави дека обвиненијата против него се „прогон на политички противник“. -Ако не можете...

Американската војска по грешка испратила милиони мејлови во Мали со мапи,...

Поради мала печатна грешка милиони американски воени мејлови биле испратени до африканската држава Мали. Наместо да го пишуваат доменот .mil, што се користи за...

Од лидер до „фенерџија“ на групата технолошки велесили

Во пристапот кон технолошки иновации Америка го губи чекорот со остатокот на светот Во 1954 година, научниците од „Бел лабс“ во САД го измислија првиот...

„Гуд бај, Америка“, беше како во холивудски филм, шеќерливо и...

Драги мои, во август 2021 година на страниците на почитуваната „Нова Македонија“, на која по едногодишна пауза се враќам со огромно задоволство, ја објавив...

Американскиот сенат сослуша, а светот слушна за можните опасности за САД

Сослушувањето пред сенатските и конгресните комисии претставува извонредна можност за сенаторите и конгресмените јавно да постават директни прашања и да бараат прецизни одговори за...

„Америка“ од Жарко Кујунџиски доби превод на италијански јазик

Годинава романот „Америка“ од Жарко Кујунџиски го доживеа својот превод на италијански јазик и книгата излегува од печат паралелно и кај нас, во издание...