Ознака: Александар

Промоција на „Трибун, Хронистерик, Номад“ од Александар Прокопиев

Новата книга „Трибун, Хронистерик, Номад“ од познатиот писател и книжевник Александар Прокопиев ќе биде промовирана денеска, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во...

…Александар Македонски заедно со Христо Ботев ја бранеше Бугарија...

На понижувањето кон нас Македонците му нема крај, а сега најново е промената на личните документи со придавката „Северна“! Наводно, патните исправи што го...

„Преплетени со природата“ – нова книга на д-р Александар Митов

Во „Јавна соба“ вчера д-р Александар Митов преку предавање ја промовираше својата нова книга „Преплетени со природата“. По објавувањето на „Водич за долговечност“ во...

Тренерска кариера закитена со многу трофеи

Откако престана со активното играње, Царчев беше успешен тренер на репрезентативните голмани. Да биде сѐ во стилот на Цар, покрај двете европски титули со...

Александар Царчев – ракометен голман со импресивна кариера

Царчев во текот на 32-годишната кариера го чуваше голот на нашите најпознати клубови. Дебито на меѓународниот турнир во Струга го исфрли во кругот на...

Успехот го мериме по препораките од задоволните пациенти

Проф. д-р Александар Митевски, општ и абдоминален хирург, од неодамна е медицински директор на првата приватна општа болница „Ре-медика“. Каква е неговата визија за...

Шесто традиционално и меморијално искачување на Клепа во чест на трагично...

Викендов по шести пат се одржа традиционално искачување на врвот Клепа (1.150 м н.в.), акција во која масовно се вклучија планинари од цела Македонија....

Претставена сликовницата „Танцот на шарените шамичиња“ од Александар Прокопиев

Новата сликовница „Танцот на шарените шамичиња“ од познатиот писател Александар Прокопиев беше промовирана вчера, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити...

Промоција на сликовница од Александар Прокопиев

Новата сликовница „Танцот на шарените шамичиња“ од познатиот писател и книжевник Александар Прокопиев ќе биде промовирана вечерва, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк суперстор“,...

„Омаж на маестро Александар Џамбазов“ во Филхармонија

Вечерва, во 20 часот, оркестарот на Филхармонијата ќе го одржи концертот насловен „Омаж на маестро Александар Џамбазов“, во рамките на 45. издание на фестивалот...