Ознака: активности

Зошто стрмоглав пад на бројот на издадени одобренија за градење

Според градежниците со кои се консултиравме, на секој стан што е со цена од над 1.800 евра за квадратен метар, цената му е вештачки...

Софија е таа што сака да нè изолира и насилно да...

Последните активности на официјална Софија во САД се насочени директно против Македонија Ако се тргне настрана фактот дека станува збор за целосно асиметричен договор потпишан...

Најдобрите летни спортски активности

Вежбањето на екстремни температури може да биде опасно, па затоа е клучно да се изберат вежби што се безбедни за изведување на жештина, кои...

Конкретни активности и реализација на заеднички цели преку заемни проекти

Се продлабочува соработката меѓу дијаспората и македонските малцинства Доколку се земе предвид дека во изминативе години постојано се негираат македонските национални особености – јазик, култура,...

СДСМ: Почнуваме со активност врата до врата

Од денеска започнуваме со нова фаза на интензивни теренски активности, СДСМ оди од врата до врата, пред домовите на нашите сограѓани. Тимови во секоја...

Еспинос: Сигурен сум дека многу брзо ќе можеме да ги...

Имам големо чувство на оптимизам за следните месеци, рекол претседателот на ВКФ, Шпанецот Антонио Еспинос, на видеоконференцијата на која меѓу приоритетите беше промоција на...

ЈАДРО: За секој зафат во Старата чаршија јавноста треба да биде...

Асоцијацијата на независна културна сцена (ЈАДРО) реагира во врска со санирањето на Старата скопска чаршија кое деновиве го изведува општина Чаир, потсетувајќи дека чаршијата...

Се преземаат активности за заштита на Преспанското Езеро

Министерството за животна средина и просторно планирање ќе ја интензивира прекуграничната соработка со Албанија и Грција, користејќи ги сите расположиви дипломатски канали за реализација...

Град Скопје ги најави активностите за вториот ден од ЕНМ

Пешачката тура низ Скопската зоолошка градина за основците, забавно-рекреативната манифестација „Движи се за здравје“ и трибината за чекорите што ги презема Град Скопје, се...

На 1 и 2 септември забава „По часови“

На 1 и 2 септември во спортската сала „Форца“, со времетраење од 10 до 19 часот, ќе се одржи саем за воннаставни програми и...