Ознака: автобуси

Дозвола за 17-годишни тинејџери да возат камиони и автобуси

По најавените големи реформи од крајот на минатата година од страна на Комитетот за транспорт на Европскиот парламент (ТРАН), како експертски комитет на ЕУ...

Автобусите на ЈСП се вратија на улиците

Веднаш по донесување на одлука на седницата на Советот на Град Скопје, синдикалците на ЈСП најавија состанок на којшто се одлучуваше дали автобусите ќе...

Јавниот превоз во Скопје денеска и утре со изменет режим

Поради одржување на Министерскиот совет на ОБСЕ, јавниот превоз во Скопје денеска и утре ќе функционира со изменет режим од вообичаениот, а продажните места...

За Задушница дополнителен број автобуси на линиите 59, 59А и 59Б

ЈСП „Скопје“ во пресрет на верскиот празник Задушница денеска и утре воведува дополнителен број автобуси на линиите 59, 59А и 59 Б, кои ќе...

Јанушев доби условна осуда за набавката на кинеските автобуси

Пратеникот Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ, денеска беше осуден на двегодишна условна казна затвор за „злоупотреба на службената положба и овластување“ во предметот „Дизајн“ кој...

Намален бројот на автобуси, штрајк на дел од вработените во ЈСП

Редуциран е бројот на автобуси на ЈСП во Скопје поради штрајк на еден од синдикатите во јавното претпријатие. Вчера, членови на синдикалната организација „Спајс“ најавија...

За автобуси што превзуваат ученици изречени 47 казни, 8 упатени на...

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 12 до 16 часот на територијата на Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат...

Автобусите ќе сообраќаат по неделен возен ред, жичарницата ќе работи вообичаено

Автобусите ќе сообраќаат по неделен возен ред, жичарницата ќе работи вообичаено Возилата од јавниот превоз денеска ќе сообраќаат по неделен возен ред, со исклучок на...

Енигма: Има или нема редовни автобуси?

До нашата редакција пристигнаа мноштво реакции во низа од страна на жители од Шуто Оризари, кои тврдат дека ситуацијата со автобускиот превоз ги измачува,...

Се повлекуваат автобусите од блокадите во Скопје, ќе се оди на...

Протестите прекинуваат и после оваа прес-конференција автобусите се повлекуваат од блокадите. Ќе му се даде простор на дијалогот што го предложи премиерот Димитар Ковачевски,...