Фото: Инстаграм/ Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски е прогласен за „Личност на годината“ на магазинот „Тајм“. Тој беше еден од 10-те поединци или групи што влегоа во потесниот избор на почетокот на оваа недела. Магазинот оддаде признание и за „духот на Украина“.

– Зеленски ја води Украина и во исто време од крајот на февруари се справува со руската инвазија врз неговата земја, со што стана лидер на светската сцена. Тој е одговорен за серија победи во војната што во голема мера ја спречи Русија да напредува и ѝ овозможи на Украина да врати територии што беа окупирани од Русија – наведува американскиот магазин.

Меѓу кандидатите за личност на годината беа американскиот милијардер Илон Маск, кинескиот претседател Си Џинпинг, Врховниот суд на САД, демонстрантите во Иран, републиканската претставничка во Конгресот на САД во заминување Лиз Чејни, поранешната сопруга на основачот на Амазон Џеф Безос, Мекензи Скот, гувернерот на Флорида Роналд Дион Десантис, американската министерка за финансии Џенет Јелен и американските заговорници за безбедност на оружјето.