Фото: Принтскрин

Две соседни згради денеска околу 9 часот и 15 минути се урнаа во францускиот град Лил. Според локалните власти, во инцидентот нема жртви, јави дописникот на МИА од Париз.

Зградите се наоѓаат на централна шопинг-улица. Жителите биле евакуирани во текот на ноќта како мерка на претпазливост откако еден од жителите пријавил сомнителни пукнатини.

– Еден млад човек се вратил дома во 3 часот по полноќ и констатирал дека ѕидот на зградата е искривен. Тој ја предупредил општинската полиција и пожарникарите, кои решиле да ја евакуираат зградата, сметајќи дека постои реален ризик – изјави градоначалничката Мартин Обри.

Таа додаде дека се евакуирани и околните згради.

Според пожарникарите, едно лице се води за исчезнато.

Една од урнатите згради била на три ката и во фаза на реновирање. Кога се урнала, ја повлекла и соседната зграда.

Инцидентот се случил пред дуќаните на шопинг-улицата да почнат со работа.

Екипи за истражување се на местото на настанот, а областа е затворена.