Фото: Фејсбук/Силвио Берлускони

Почина поранешниот италијански премиер Силвиот Берлускони (86). Беше лидер на политичката партија Форца Италија. Во изминатите четири денови беше хоспитализиран во Милано поради леукемија.

Тој беше на чело на  партијата што беше официјално основана во јануари 1994 година, за првпат да учествува на општите избори во март истата година.

Берлускони беше премиер кратко време – седум месеци во 1994 година, пред повторно да биде назначен на истата позиција во 2001 година.

Втората влада на Берлускони е најдолгата во историјата на Италијанската Република. Но, на 20 април 2005 година тој понуди оставка на својата влада по поразот на регионалните избори и внатрешните проблеми во коалицијата. Потоа, на 23 април 2005 година, формираше нова влада без поголеми промени во нејзиниот состав.

На 12 ноември 2011 година Берлускони поднесе оставка до италијанскиот претседател Џорџо Наполитано, по губењето на парламентарното мнозинство и големата економска криза што ја зафати земјата.

Берлускони беше и сопственик и основач на медиумските компании кои многумина ги нарекуваат „италијанска медиумска империја“. Според магазинот Форбс, Силвио Берлускони бил најбогатиот човек во Италија со имот вреден 12 милијарди долари во 2005 година, а бил и 25-ти најбогат човек во светот.

Тој исто така беше претседател на фудбалскиот клуб Милан помеѓу 1986 и 2004 година.

Неговата биографија е полна со скандали, обвинувања за корупција, сексуални афери и контроверзни деловни потфати, пишуваат светските медиуми.

Политичките достигнувања на поранешниот премиер беа засенети од бројни кривични пријави против него, иако единствената пресуда што не беше поништена, беше за даночна измама. Берлускони беше осуден на седум години затвор поради проституција со малолетнички за време на организирани забави, но казната е укината во жалбена постапка.

Во 2018 година, „Форбс“ го рангираше Берлускони како 190 најбогат човек во светот со нето богатство од осум милијарди долари. Девет години претходно, „Форбс“ го рангираше на 12-тото место на листата на најмоќни луѓе во светот поради неговата доминација во италијанската политика.