Силен земјотрес го потресе подрачјето на Босна и Херцеговина. Според првите информации, магнитудата била 4,8 степени, пишува ЕМСЦ.

Епицентарот бил на 24 километри од Мостар и 10 километри од Широки Брег.

– Се почувствува и кај нас – јавуваат од Далмација за хрватските медиуми.

Засега нема информации за евентуални штети или повредени.