Фото: ЕПА

Го паметам како момче што беше многу свесно за својот талент. Во спортот, талентираните луѓе имаат тенденција да бидат многу себични, но не и Јамал. Видов дарежливо дете што не бараше признание. Како тренер понекогаш си мислев: „Што можам да го научам ако прави работи што не можам ни да ги замислам од клупата?“, вели Иван Караско, кој го тренираше Ламин Јамал кога беше помал, кој во саботата стана најмладиот фудбалер што настапил на европските првенства. Рекордите само продолжуваат да паѓаат. Тој е најмладиот што играл за Барселона, по 15-годишниот Саги во 1922 година, и е најмладиот играч и стрелец за Шпанија

ФУДБАЛ – ШПАНСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ ПРОДОЛЖУВА ДА ПОСТАВУВА РЕКОРДИ

Тој е многу, многу посебен фудбалер, изјави Иван Караско, кој го тренираше Ламин Јамал кога беше помал, кој во саботата стана најмладиот фудбалер што настапил на европските првенства, откако одигра клучна улога во победата на репрезентацијата на Шпанија со 3-0 на дуелот со Хрватска, во првиот меч од групата Б на Европското првенство (ЕП) во Германија, пишува „Би-би-си“.
По центаршутот на Јамал, Дани Карвахал постигна погодок, а Јамал лесно можеше да постигне гол и самиот да не беа одличните интервенции на Доминик Ливаковиќ. Откако веќе игравме 51 пат за Барселона, постигнувајќи седум гола, можеби не треба да бидеме изненадени кога ќе видиме дека Јамал игра со најдобрите, пишува „Би-би-си“. Оние што најдобро го познаваат сигурно не се.
Јамал ќе наполни 17 години на 13 јули, еден ден пред финалето на ЕП 2024. Претходниот најмлад играч на ЕП беше Полјакот Каспер Козловски, со 17 години и 246 дена, во ремито 1-1 во групната фаза против Шпанија во Севилја во јуни 2021 година. Јамал може да собори уште неколку рекорди во наредниот период.
– Тој ќе прави работи што уште не можеме да ги замислиме. Го паметам како момче што беше многу свесно за својот талент. Во спортот, талентираните луѓе имаат тенденција да бидат многу себични, но не и Јамал. Видов дарежливо дете што не бараше признание. Како тренер понекогаш си мислев: „Што можам да го научам ако прави работи што не можам ни да ги замислам од клупата?“ Колку сте поблиску до Ламин, толку повеќе сфаќате дека етикетата „решавачки“ отпаѓа. Тој е многу, многу посебен фудбалер – вели Караско, пренесе „Би-би-си“.
Поранешниот репортер на Барселона и актуелен новинар на Спорт ТВ, Жауме Марсет, се сеќава на денот кога знаел дека гледа чудо. Марсет, кој е експерт за младински фудбал на Барселона, рече: „Најбруталниот настап што сум го видел во младинскиот фудбал беше од Ламин во финалето на кадетскиот турнир во Каталонија. Го видов Меси како има брутален меч, но никогаш нешто слично на она што Ламин го направи на тој натпревар со деца постари од него. Тој ден тој направи сѐ“.

Јамал има прослава на голови со заштитниот знак 304, формиран со прсти. Тоа е почит на соседството каде што е израснат, Рокафонда 304, област во Барселона, која ретко ја гледаат туристите што доаѓаат во главниот град на Каталонија. Јамал е син на мајка од Екваторијална Гвинеја и на татко од Мароко, а откако Барселона го забележала како седумгодишно дете како игра во Рокафонда, неговиот татко го фатил за рака и го однел во Барселона, каде што прашал: „Дали сакате мојот син да игра за Барселона?“. Кога рекле „да“, тој одговорил: „Па, прво образувајте го“, пишува „Би-би-си“.
Јамал се преселил во академијата „Ла Масија“ во Барселона, и покрај близината на местото каде што живеел. Во интервју за „Спорт“, Чави Мартин, поранешен директор на „Ла Масија“, се сеќава на средбата со играчот, неговите родители и тогашниот агент Иван де ла Пења, за момчето да живее во „Ла Масија“.
– Се сретнавме во вторник, а во саботата тој веќе ги пакуваше куферите – рече тој.
Јамал се вљубил во фудбалот гледајќи ги својот татко и постар братучед како играат во паркот спроти местото каде што живеел и каде што ќе биде забележан.
– Поминав повеќе време во паркот отколку дома. Секогаш кога ќе стапнав на улица, тоа беше за да играм фудбал. Овие искуства остануваат со вас – рече тој.
Рекордите само продолжуваат да паѓаат. Тој е најмладиот што играл за Барселона, со 15 години и 290 дена, од 15-годишниот Армандо Саги во 1922 година. Со 16 години и 57 дена стана најмладиот играч и стрелец за Шпанија. Талентот на Јамал, исто така, не остана незабележан од самата личност со која многу луѓе се осмелуваат да го споредат – Лионел Меси, пишува „Би-би-си“. Во порака аргентинскиот маестро коментираше: „Колку лесно Ламин прави да изгледа тоа?“ Меси веќе го спомна Јамал кога беше прашан за играчите што ќе се тркаат за „златната топка“. Самиот играч е реален, пишува „Би-би-си“.
– Никогаш нема да има друг како Меси – одговори Јамал на безбројните споредби помеѓу него и легендата на Барселона. Н.М.