Младата фудбалска репрезентација на Холандија (до 17 години) ја одбрани титулата првак на Европа, победувајќи ја Италија во финалето во Даблин (Ирска), со 4-2. Овие две селекции играа и во ланското финале, во кое Холандија победи на пенали, 4-1, откако натпреварот заврши без победник, 2-2.

За Холандија ова е четврта европска титула во оваа старосна категорија (во 2011, 2012, 2018, 2019), една повеќе од Шпанија. Италија го загуби и третото финале, лани и годинава од Холандија, и во 2013-та, од Русија (на пенали).

Брајан Броби е третиот холандски фудбалер со две шампионски титули, по Натан Аке и Тони Вилена (во 2011 и 2012-та). Стрелецот на четвртиот гол за Холандија, Начи Инивар, е првиот 15-годишник што постигнал гол во финале на ЕП (до 17 години).
Холандија, Италија, Шпанија и Унгарија се квалификуваа за завршниот турнир на Светското првенство (СП) до 17 години што годинава ќе се одржи во Бразил, од 17 септември до 8 октомври.