Фото: Игор Бансколиев

Следува период на претежно стабилно и топло време со постепен пораст на дневните температури, соопшти УХМР.

Ќе дува умерен, а долж Повардарието засилен северен ветер.

Минималните температури до крајот на неделава ќе бидат во интервал од 10 до 23 степени, а максималните дневни од 30 до 39 степени.