Четири лица од Штип и од Струмица се приведени поради тешка кражба во уметничката галерија „Безистен“ во Штип.

„Лишени се од слобода А. А. (32) и Ќ. А. (37), двајцата од Струмица, и Д. А. (28) и С. Н. (26), двајцата од Штип. Тие се сомничат дека со намера да стекнат противправна имотна корист кривичните дела ги извршиле во јануари 2022 од Уметничката галерија – Споменик на културата „Безистен“ на улицата Тошо Арсов во Штип, од каде што со употреба на сила противправно одзеле поголем број предмети од уметничката галерија“, велат од МВР.

Некои од одземените предмети се пронаједни, одземени и ѝ вратени на Националната установа Завод и Музеј – Штип.

По комплетно документирање на случајот, против нив до Обвинителството ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.