фото: Игор Бансколиев

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 893 тестови, а регистриран е 21 нов случај на ковид-19: Скопје – 15, Битола – 3, Кавадарци, Кичево и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (21), не се регистрирани реинфекции.

Регистрирани сe 89 оздравени пациенти од: Скопје – 53, Битола – 16, Прилеп – 6, Велес – 4, Кавадарци и Куманово – по 3, Штип – 2, Кичево и Тетово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа е регистрирано едно починато лице од: Прилеп (72г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително не се регистрирани починати лица .

Досега во земјата се направени вкупно 2.012.168 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.229, бројот на оздравени пациенти е 299.391, на починати е 9.277, а бројот на активни случаи изнесува 561.

Дистрибуција по градови – заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 145.362, активни 304
Куманово 16.627, активни 11
Битола 15.235, активни 97
Прилеп 14.125, активни 21
Тетово 13.447, активни 10
Кавадарци 10.625, активни 19
Велес 9.757, активни 17
Гостивар 9.573, активни 4
Охрид 8.825, активни 17
Струмица 8.048, активни 8
Штип 8.011, активни 10
Кичево 5.607, активни 9
Кочани 5.072, активни 2
Струга 4.715, активни 4
Гевгелија 4.398, активни 2
Неготино 3.677, активни 3
Ресен 2.712, активни 1
Свети Николе 2.624, активни 1
Радовиш 2.528, активни 3
Крива Паланка 2.413, активни 0
Делчево 1.971, активни 2
Дебар 1.673, активни 0
Берово 1.645, активни 5
Валандово 1.485, активни 4
Виница 1.389, активни 2
Пробиштип 1.265, активни 0
Богданци 1.019, активни 0
Кратово 963, активни 1
Крушево 926, активни 0
Демир Хисар 828, активни 1
Македонски Брод 736, активни 0
Демир Капија 593, активни 2
Македонска Каменица 523, активни 1
Пехчево 486, активни 0
Дојран 346, активни 0