Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на ковид-19: Скопје – 205, Куманово – 37, Велес – 20, Прилеп – 19, Битола – 15, Штип – 14, Кавадарци – 12, Пробиштип – 9, Тетово, Охрид и Гевгелија – по 8, Кичево и Кочани – по 7, Струмица – 6, Свети Николе, Крива Паланка и Делчево – по 5, Македонска Каменица – 4, Струга, Неготино, Радовиш и Кратово – по 3, Богданци и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Берово и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 9 лица: 4 починати лица од Скопје (74г, 73г, 72г и 28г), 2 починати лица од Велес (86г и 74г) и по едно починато лице од Кавадарци (65г), Пробиштип (55г) и Штип (71г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште 4 починати лица, со датум на смрт од 6 до 9 октомври. Регистрирани се по едно починато лице од Куманово, Струмица, Кичево и Гостивар, на возраст од 57 до 84 години. Од пријавените лица, две се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Регистрирани се 309 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Куманово – 27, Штип – 20, Битола – 14, Кавадарци, Кочани и Свети Николе – по 12, Велес – 11, Тетово – 9, Прилеп – 8, Крива Паланка – 7, Охрид – 6, Виница – 5, Гевгелија и Струмица – по 4, Струга , Неготино, Кратово, Ресен и Валандово – по 3, Демир Хисар и Крушево – по 2, Пробиштип и Радовиш – по 1.

Направени се 3.025 тестови преку: ИЈЗ-274, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-59, ЦЈЗ Прилеп-34, ЦЈЗ Тетово–28, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–150, Жан Митрев (Филип Втори)-72, Авицена-130, Биотек-264, Систина-62, лабораторија Лаор-107, Синлаб-8, Ремедика-7, Плодност–32, Генеа-8, Никоб лаб-348, ВФВ Медикал-32, Ели Медика-42, Ројал Медика –20, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.208.

Досега во земјата се направени вкупно 1.336.229 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 196.376 бројката на оздравени пациенти е 182.782, на починати е 6.901, а бројот на активни случаи изнесува 6.693.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 85.758, активни 3.372
Куманово 11.816, активни 552
Тетово 10.899, активни 169
Прилеп 9.202, активни 204
Гостивар 7.986, активни 65
Битола 7.229, активни 191
Велес 6.485, активни 311
Кавадарци 6.073, активни 161
Охрид 6.061, активни 208
Штип 5.913, активни 205
Струмица 5.828, активни 186
Кичево 4.036, активни 137
Струга 3.813, активни 60
Кочани 3.382, активни 124
Гевгелија 2.476, активни 67
Неготино 2.335, активни 22
Свети Николе 1.952, активни 88
Радовиш 1.559, активни 62
Ресен 1.547, активни 41
Крива Паланка 1.519, активни 119
Дебар 1.451, активни 22
Берово 1.218, активни 15
Делчево 1.132, активни 46
Виница 1.062, активни 40
Пробиштип 953, активни 41
Валандово 833, активни 15
Кратово 615, активни 50
Богданци 566, активни 19
Крушево 536, активни 11
Македонски Брод 476, активни 11
Демир Хисар 463, активни 32
Демир Капија 410, активни 1
Македонска Каменица 336, активни 44
Пехчево 316, активни 1
Дојран 140, активни 1