Фото: Игор Бансколиев

Во последните 24 часа се направени 3.219 тестирања, а регистрирани се 21 нов случај на ковид-19: Скопје – 8, Тетово – 4, Куманово и Гостивар – по 3, Кавадарци, Кочани и Кичево – по 1.

Регистрирани се 14 оздравени пациенти, и тоа од: Тетово – 8, Скопје – 5 и Гостивар – 1.

Пријавено е едно починато лице од Скопје (56) во болнички услови.

Направени се 3.219 теста преку: ИЈЗ – 128, ЦЈЗ Скопје – 45, ЦЈЗ Битола – 45, ЦЈЗ Прилеп – 35, ЦЈЗ Тетово – 17, ЦЈЗ Куманово – 25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 7, ГОБ „8 Септември“ – 14, Институт за микробиологија – 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 73, „Авицена“ – 215, „Биотек“ – 114, „Систина“ – 88, лабораторија „Лаор“ – 209, „Синлаб“ – 19, „Ремедика“ – 7, „Плодност“ – 41, „Генеа“ – 10, „Никоб лаб“ – 532, „ВФВ медикал“ – 10, „Ели медика“ – 12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.573.

Досега во земјата се направени вкупно 935.732 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.951, бројката на оздравени пациенти е 150.237, на починати е 5.488, а бројот на активни случаи изнесува 226.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.767, Активни 87
Куманово 8.894, Активни 16
Прилеп 8.328, Активни 1
Тетово 7.343, Активни 74
Битола 6.310, Активни 2
Велес 5.474, Активни 0
Гостивар 5.199, Активни 16
Кавадарци 5.156, Активни 1
Охрид 5.023, Активни 4
Штип 4.963, Активни 3
Струмица 4.126, Активни 3
Струга 2.985, Активни 4
Кочани 2.794, Активни 2
Кичево 2.604, Активни 7
Гевгелија 2.196, Активни 1
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.525, Активни 1
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.161, Активни 0
Берово 1.032, Активни 1
Делчево 973, Активни 0
Дебар 945, Активни 3
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0