Како да се справиме со стресот на работа

Медицински совет Неодамнешни истражувања во Велика Британија покажаа дека луѓето во просек имаат 28 часа прикриена прекувремена работа месечно, поради што е неопходно да се...

Регенерација на организмот по обилното јадење и пиење

Медицински совет Празниците веќе се зад нас, а тоа значи дека секој од нас барем малку претерал со славењето, односно со обилното јадење и пиење,...

Медицински совет

Забите се мијат пред првото кафе За сите љубители на кафето, утринските ритуали се нешто посебно. Но неопходно е да се мисли и на здравјето...

Чај oд маточина еликсир за цело тело

Започнете го денот со чај од маточина и веднаш ќе го почувствувате благодетот на овој напиток. Чајот се користи против киселина во желудникот, надуеност,...

Медицински совет

Дали кофеинот и зачините го забрзуваат метаболизмот? Луѓето најчесто зборуваат за забрзување на метаболизмот кога сакаат да ослабнат, а познатите теории дека лутата храна, кофеинот,...

Вежбањето произведува супстанции слични на канабис

Медицински совет Едно неодамнешно истражување откри дека вежбањето може да го зголеми во нашето тело производството на супстанции слични на канабисот, кои го намалуваат воспалението...

Најчестите грешки при диетите

Медицински совет Одлучивте да водите здрав живот и да загубите неколку килограми, но, сепак, не можете да ги постигнете посакуваните резултати. Тоа е поради неколку...

Медицински совет

Симптоми што предупредуваат на инфаркт Инфаркт, односно срцев удар, означува намалување или прекин на дотекот на крв со срцевиот мускул. Вашето тело ќе покаже некои...

Што треба да јадете за убава кожа

Исхраната влијае на сите делови од телото, вклучувајќи ја и кожата. Промените во текстурата, бојата, температурата и степенот на сувост на кожата се меѓу...

Медицински совет

Неколку причини за белите дамки на ноктите Често ви се појавуваат бели дамки на ноктите, а не сте сигурни зошто се случува тоа. Има повеќе...