фото: ЕПА

Славниот италијански моден креатор Роберто Кавали почина денеска на 83-годишна возраст.
Кавали починал во својот дом во Фиренца по долго боледување, пренесува британски Сан.
Во светот на модата, Кавали стана познат по својот нетривијален, светол стил.

Шведската манекенка Сандра Нилсон, која е 45 години помлада од него, му беше партнерка од 2014 година.

Тој минатата година стана татко по шести пат кога двојката доби син.

Легендата на модната индустрија објасни дека новороденчето ќе го нарече Џорџо, во знак на почит кон неговиот татко кој беше застрелан од нацистите за време на Втората светска војна.