Фото: Пиксабеј

Запек или тврда столица е чест проблем кај возрасните. Постојат многу причини за тоа, но главна причина за проблеми со дефекацијата е недоволното внесување влакна. Влакната се несварливи јаглени хидрати што се наоѓаат во растителната храна како овошје, зеленчук, мешунки, јаткасти плодови и цели зрна. Храната богата со растителни влакна помага да се зголемат волуменот и водата во столицата, што помага храната побрзо да помине низ дигестивниот систем.
Заедно со добивањето доволно влакна, важно е да пиете доволно вода и да се грижите за внесувањето шеќер и натриум. Исто така, ако се борите со запек неколку недели или подолго, можеби ќе сакате да го посетите вашиот лекар за совет. Тоа е најдобрата закуска доцна во ноќта, која ќе го олесни движењето во дебелото црево. Навечер посегнуваме по слатки или солена и крцкава храна, но во превенцијата од запек ефикасни се грицките од наут. Една четвртина чаша има околу пет грама влакна, особено растворливи влакна. Покрај тоа, наутот е добар извор на пробиотици што служат како гориво за здрави цревни бактерии. Студиите открија дека хроничниот запек може да биде поврзан со нездрав цревен микробиом и дека пребиотиците може да помогнат во справувањето со хроничен запек кај возрасните.