Ознака: Тупанчевски

Тупанчевски не негира дека ќе биде сменeт: Беше лиферувано дека министерството...

Министерот за правда, Никола Тупанчески не е загрижен доколку го сменат од функцијата, ниту негира дека тоа ќе се случи со влезот на Алијанса...

Во ваква фаза од постапката за случајот во Охрид, не треба...

Би било добро да покажеме минимална апстиненција во однос на правниот контекст, бидејќи прашањето е комплексно, да оставиме истрагата и надлежните органи да го...

Разрешувањето на директорот на Управата за извршување санкции не значи дека...

Министерот за правда Никола Тупанчевски вечерва изјави дека разрешувањето на директорот на Управата за извршување санкции Марјан Спасовски, поради бегството на затвореникот Беким Мемети,...

Црвенковска да ги пријави сите притисоци или влијанија до институциите, порачаа...

Точно е дека претседателката на Судскиот совет која си даде оставка, Павлина Црвенковска изнесе одредени квалификации за постоење на политички или деловни притисоци или...

Тупанчески отвори дигиталната судница, вели нуди најсовремени услови за судски процес

Министерот за правда, Никола Тупанчески, на денешното отворање новоопремената дигитална судница во Казнено-поправната установа Идризово истакна дека оваа судница нуди најсовремени услови за спроведување...

Изборот на шеф во ОЈО ГОКК говори и за јавните обвинители,...

Кога постојат избори вклучувајќи ги и овие, тоа говори и за изборот на јавниот обвинител, но и за тие кои го избрале јавниот обвинител,...

Левица најави иницијатива за забрана на „Цар Борис Трети“ и го...

Левица како политичка партија најави иницијатива за забрана на Здружението „Цар Борис Трети“ во Охрид. -Левица како политичка партија и глас на народот секогаш реагира...

Тупанчевски за Рашковски, кој се појави на првиот академски час: Само...

Екс генералниот секретар на Владата Драги Рашковски денеска се појави на првиот академски час, што предизвика бура на коментарите на социјалните мрежи. -Станува збор за...

Состојбите во судството се поместуваат во позитивна смисла, смета Тупанчевски

Состојбите во судството, можеби бавно, но се поместуваат во позитивна смисла. Сведоци сме дека постои одговорност кај судиите и кај јавните обвинители, а регулаторните...

Власта бара консензус за уставните измени, опозицијата бара референдум и обвинува...

Отворање на Пандорината кутија, непотребно трошење во услови на криза, иницијатива со бројни аномалии. Вака власта го оценува барањето за референдум за поништување на...