Ознака: Mеридијани

Mеридијани

Брисел - Европската комисија ќе објави нов извештај за Русија по консултациите со американскиот претседател Џо Бајден, кој исто така вчера се очекуваше да...

Mеридијани

Мексико - Најмалку 23 лица загинаа, а 65 се хоспитализирани кога се урна мост на една метро-линија во Мексико Сити додека минуваше воз. - За...

Mеридијани

Брисел - Европскиот парламент и земјите-членки на ЕУ се согласија за новиот нацрт-закон за климата со кој ќе се намалат емисиите на стакленички гасови...

Mеридијани

Брисел - Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе се состанат за да разговараат за наводната вмешаност на Русија во смртоносната експлозија на складиштето...

Mеридијани

Вашингтон - САД се подготвуваат да ги оданочат извозниците на алуминиумски лимови од 18 земји, откако утврдија дека тие имале корист од субвенции. Комисијата...

Mеридијани

САД - Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден нареди фабрика во Балтимор, каде што беа уништени 15 милиони дози на вакцината на „Џонсон и...

Mеридијани

Вашингтон - Четири лица загинаа, а две се тешко повредени при оружен напад во деловна зграда југоисточно од Лос Анџелес, Калифорнија, соопшти вчера американската...

Mеридијани

Берлин - Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, му порача на својот германски колега Хајко Мас дека американските санкции против гасоводот „Северен тек 2“...

Mеридијани

Вашингтон - Најмалку 10 лица се убиени, меѓу кои и еден полицаец, во оружениот напад во супермаркет во Болдер, во американската сојузна држава Колорадо....

Mеридијани

Берлин - Германија е подготвена да ја продолжи делумната блокада, станувајќи една од многуте европски земји што воведува нови ограничувања, бидејќи третиот бран на...