Ознака: коридор 8 10д

Собранието ги изгласа законските измени за изградба на автопатите од коридорите...

Собранието во рамки на денешното продолжение на 115-тата седница ги донесе измените и дополнувањата на петте закони поврзани со реализација на Договорот со „Бехтел...

Николоски тврди дека ќе бидат исплатени плус 11 милиони евра за...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски попладнево, повикувајќи се на делови од договорот за изградба на коридорите, изјави дека ќе бидат исплатени дополнителни 11 милиони...

Бочварски: Со законски измени ќе се овозможи забрзана реализација на градби...

Дискусијата за урбанистичкото планирање е јасна и предвидува измена со која се додава член со што ќе се овозможи забрзана реализација на градби од...

Мицкоски: На коридорите нема ни шајка заковано, а до 6 мај...

Граѓаните платија 117 милиони евра за нешто што не се гледа за новите автопапатишта каде не е ниту шајка заковано и до 6 мај...

ЈПДП: Исплатен ни е првиот трансфер за изградбата на коридорите, во...

Согласно Програмата за финансирање патна инфраструктура за проектот Коридор 8 и Коридор 10д за 2023 година, донесена на седница на Владата на Македонија одржана...

Нема информација кога пратениците со безбедносен сертификат ќе имаат увид во...

Нема информација дали Договорот за изградба на коридорите 8 и 10д е стасан во Собранието и дали тој ќе биде доставен до пратениците со...

Од денеска започнува реализацијата на договорот за изградба на Коридорите 8...

Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека од денеска започнува реализацијата на Договорот за изградба на Коридорите 8...

Николоски: Владата ќе плаќа огромни пенали на „Бехтел и Енка“ ако...

Ако работната недела не се зголеми од 40 на 60 часа во период од 45 дена од потпишувањето на договорот со „Бехтел и Енка“...

Пратениците го изгласаа Предлог законот за изменување и дополнување на Законот...

Пратениците во рамки на денешната 112. седница со 58 гласа „за“, тројца „против“ и нути еден воздржан го изгласаа Предлогот на законот за изменување...

Коридорот 8 е можност за Македонија да биде на сообраќајната и...

Камен-темелникот на Коридорот 8 не е само почеток на нова патна инфраструктура, тоа е камен-темелник и на нови инвестиции – отворање на нови пазари,...