Ознака: Гордана Силјановска Давкова

Претседателката Силјановска Давкова ги прими премиерот Мицкоски и членовите на новоизбраната...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска ги прими премиерот Христијан Мицкоски и членовите на новоизбраната Влада, при што упати честитки за нивниот избор, посакувајќи им...

Вчерашната изјава на претседателката Силјановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Изјавата на претседателката Гордана Силјановска Давкова дека таа лично „не мисли дека го крши Уставот и не мисли дека неупотребувањето на уставното име може...

Силјановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку...

Имаме заедничка одговорност да придонесеме за зачувување на мирот во Европа, градејќи демократски, безбеден и просперитетен континент, истакна претседателката Гордана Силјановска Давкова во обраќањето...

Потребен е нов Маршалов план, порача Силјановска Давкова од Конференцијата за...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска од Берлин, на маргините на Конференцијата за обнова на Украина, порача дека на Европа ѝ е потребен нов Маршалов...

Силјановска Давкова ќе го потпише указот на Законот за организација и...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова е должна да го потпише указот на Законот за организација и работа на органите на државната управа бидејќи станува збор...

Силјановска Давкова: Не мислам дека заканите на господинот Мицотакис се во...

Претседателката Гордана Силјановска Давкова одбива да ги коментира секојдневните закани од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за можно вето за европските интеграции на земјава поради,...

Силјановска Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на...

Претседателката на државата Гордана Силјановска Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада. Од Кабинетот на претседателката за МИА ја...

Претседателката Сиљановска Давкова оствари телефонски разговор со украинскиот претседател Зеленски

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Во разговорот со украинскиот претседател Зеленски, претседателката Сиљановска Давкова, како што...

Силјановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан

Претседателката Гордана Силјановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во посета на Рим и Ватикан, по повод честувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители,...

Претседателката ќе се придржува до официјалната примена на уставното име, во...

Македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова во своите јавни настапи има право да го употребува името Македонија, како чин на лично право на самоопределување и...