Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26139)

Летово истовремено ќе се играат три континентални првенства

Европското првенство почнува в петок (финале на 14 јули), Купот на Океанија в сабота (меч за титулата на 30 јуни), а Копа Америка ќе...

Балетски гала-концерт во НОБ

На 26 јуни, со почеток во 20 часот, на сцената на Националната опера и балет ќе се одржи балетски гала-концерт, во рамките на фестивалот...

Промовирани новите дизајнери на „Лаб дизајн маркет“

Во изложбениот салон и заедница на македонски дизајнери и занаетчии „Лаб дизајн маркет“ викендов се одржа промоцијата на новите дизајнери, кои месецов ќе се...

По Венеција, „Пејзажно искуство“ цел месец пред новосадската публика

По реализацијата на едно од најдобрите национални преставувања на 59. издание на меѓународната ликовна изложба Венециско биенале 2022, со проектот „Пејзажно искуство“ на уметниците...

Македонскиот историски стрип во бугарската престолнина

Неодамна во Софија беше отворена патувачката мултимедијална изложба на историскиот стрип „ЦАН фор Балканс“, на која една четвртина од изложените дела се на македонски...

„Иванов“ на Зоја Бузалковска на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“

Македонскиот народен театар со претставата „Иванов“ од авторот А.П. Чехов, а во режија на Зоја Бузалковска, учествуваше на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ – Прилеп....

Хрватското „Трио ОС“ го отвори „Класичниот меѓународен фестивал Струмица“

Рецензија Се случи и долгоочекуваното трето издание на фестивалот на класична музика „Класичен меѓународен фестивал Струмица“ во нашиот ѕвезден град, кој се одржа на 1...

Работи што вашата мачка ги знае за вас, но вие не...

Животни Дали знаевте дека вашата мачка е подобра од детектив? Мачките имаат неверојатни способности и колку повеќе сме во контакт со нив, толку повеќе сфаќаме...

Веројатно постои океан со течна вода на месечината на Сатурн

Астрономите го открија досега најубедливиот доказ за постоењето на огромен млад океан со течна вода под ледената површина на малата месечина на Сатурн, Мимас,...

Дали инјекцијата за слабеење е погодна за лекување ...

Тестираната супстанција, ликсисенатид, припаѓа на истата класа лекови како инјекцијата за слабеење и слични лекови за дијабетес. Сите овие лекови се таканаречени агонисти на...