Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26050)

Дрвјата во топла и сува клима испуштаат двојно повеќе јаглерод...

Една неодамнешна студија, спроведена од научен тим од универзитетот „Пен Стејт“, САД, откри дека дождовните шуми, кои се сметаат за бели дробови на светот,...

„Ферари“ од 1958 година може да достигне цена од...

Неверојатно редок тркачки автомобил „ферари“ ќе се најде на аукција месецов и се проценува дека ќе достигне цена помеѓу 34 и 38 милиони долари....

Песната „Јовано, Јованке“ ги обедини младите од Македонија и од...

Се одржа третото издание на фестивалот на традиционална музика „СРМА“ во Кавадарци Во предвечерието на празникот Св. Трифун, на 13 февруари, во домот на културата...

Истрајноста и љубовта нѐ водат кон остварување на нашите соништа

Приказната за искачувањето на врвовите веќе десетина години будеше голем итнтерес кај дечињата што повремено ги посетував во училиштата и на разни други настани....

Добар пат, Нико

Сакате ли да си замислите нешто убаво? На пример, едно чудесно патување? Патувањето е поубаво и од најѕвездениот сон. Ако сакате да видите нешто невидено –...

Катедралата „Нотр Дам“ ќе биде отворена на 8 декември годинава

Пожарот во катедралата „Нотр Дам“ избувна на 15 април 2019 година, при што изгореа покривот и кулата на покривот и сериозно се оштетија внатрешноста,...

Десет милиони деца раселени во 2023 година

„Кога децата ќе ги загубат своите домови, тие губат речиси сè: нивниот пристап до здравствена заштита, образование, храна и безбедност“, рече портпаролот на организацијата Загрижувачки...

Одржан првиот заеднички тренинг по старосни категории

Целта беше првично скенирање на формата, нивото на подготвеност и детектирање на кандидатите за репрезентативци во пресрет на државните првенства и повисокиот ранг на...

Командантот на УЧК остана само со еден бранител

ДЕНЕСКА ПРОДОЛЖУВА СУДЕЊЕТО НА ОБВИНЕТИОТ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО ХАГ, ХАШИМ ТАЧИ Судењето на Хашим Тачи, Јакуп Красниќи, Реџеп Сељими и на Кадри Весељи, како...

Светскиот поредок да се направи и фер и разумен

За време на 60-та Минхенска безбедносна конференција (МСЦ), експерти од Кина излегоа со став дека треба да се смени стариот начин на размислување и...