Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25952)

Израелските градови евакуирани под закана од вториот фронт

Израел евакуира 28 града по должината на границата со Либан за поголема „оперативна слобода“ за справување со ескалацијата на нападите на Хезболах и другите...

Силни тест-мечеви за младинците

Собирот е закажан на 31 октомври во хотелот „Континентал“, а мечевите се предвидени од 3 до 5 ноември во Анкара РАКОМЕТ – ПОЗНАТ СПИСОКОТ НА...

Шангај е дом на 940 регионални централи на мултинационални корпорации!

На Советот на меѓународните бизнис-лидери за градоначалникот на Шангај за 2023 година објавен фасцинантен податок Шангај сега има 940 регионални седишта на мултинационални корпорации и 551...

ФИА четирикратно ја зголеми казната за возачите

Оваа одлука, секако, предизвика шок кај возачите, оти евентуалната казна што можат да ја добијат во случај на прекршување на правилата може да биде...

Симптоми што укажуваат на недостиг од протеини во исхраната

Медицински совет Протеините се многу важни за нормално функционирање на нашето тело. Тие се градежен материјал на нашите мускули, кожа, ензими и хормони и играат...

Ентони Хопкинс објави листа на неговите шест омилени книги

Хопкинс е еден од најомилените и најплодни британски актери. Тој ги усоврши своите вештини во Кралскиот национален театар, каде што го играше насловниот лик...

Новите корисници на Х ќе плаќаат еден долар годишно

По неколку недели шпекулации, социјалната мрежа Х ги потврди плановите за наплата на новите корисници за своите услуги. Компанијата објави детали за новата претплата...

Овошја што се толку здрави што треба да ги јадете...

Многумина би претпоставиле дека консумирањето овошје, како природно слатко, е лесно и често, но истражувањата покажуваат дека е поинаку. Според извештајот на центрите за...

„Ѕиркачот“ на албански, „Делфинот“ на бугарски јазик

Два превода на книги на Прокопиев Романот „Ѕиркачот“ на Александар Прокопиев, објавен на македонски во 2007 година, го продолжува своето преводно патување низ балканските јазици....

Излезе од печат „Необјавени страници за македонскиот јазик на Круме...

„Македоника литера“ деновиве ја објави книгата „Необјавени страници за македонскиот јазик на Круме Кепески“, приредена од проф. д-р Јованка Кепеска. Книгата содржи материјали од...