Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25910)

„Прилепскиот џез-фестивал“ со непроменет концепт, но со свежи имиња

Првата вечер на малата сцена во домот на културата „Марко Цепенков“ вечерва ќе ја отворат Добрила Грашеска и Доријан Јовановиќ, кои ќе го презентираат...

Гравот е врвна суперхрана

Студија финансирана од Светската здравствена организација покажа дека само 20 грама од оваа намирница дневно го намалуваат ризикот од смрт за околу осум проценти....

Правилната хигиена на спиењето влијае на продуктивноста

Многумина сметаат дека ранобудниците се најпродуктивни. Меѓутоа, една нова студија покажа дека на продуктивноста влијаат други фактори. Истражувачите од „Бригам енд вименс хоспитал“ во Бостон...

Едноставен трик ќе ви открие дали пиете доволно вода

Пиењето многу вода е од суштинско значење за вашето здравје и им помага на вашите органи да ги извршуваат своите витални функции, да ја...

Градец – кривопаланечко село со богато културно и историско минато

Занимливости Селото Градец, кое се наоѓа во областа Славиште, во околината на градот Крива Паланка, има особено интересно историско и културно минато. На висок карпест...

Ако има некој против, нека се јави

Колку глупаво и бесмислено прашање, ако има некој против, нека се јави? Всушност, ова не е прашање туку е обична банална скрпена реченица, поглупав...

Мировни преговори: Победа или пораз на Западот (1)

Изминативе денови меѓународната јавност е затечена од последниот предлог за поделба на Украина, кој ни помалку ни повеќе доаѓа од НАТО. Имено, шефот на...

ЕУ ги спасува земјоделците од штетите од климатските промени

Земјоделците од 22 земји-членки на Европската Унија што се погодени од климатските промени, ќе добијат дополнителни средства за заштита и одржување на сопственото производство,...

Чии се вистинските заслуги за двоцифрената цена на гасот

Во Европа конечно драстично пониски цени на природниот гас, ќе бидат ли цените трајно ниски Што и да се случи на страната на понудата или...

Проширувањето на ЕУ и пред 2030 година?!

Француската државна секретарка за Европа, Лоренс Бун, во обид да даде доза оптимизам на ригидниот став на својот претседател Француската државна секретарка за Европа, Лоренс...