Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25865)

Астрономи забележаа временско проширување во раниот универзум

Потврдена теоријата на Ајнштајн Астрономи го набљудувале далечниот универзум како се врти во бавно движење, што е првпат овој необичен ефект, предвиден од Ајнштајн пред...

Воцап со можност за пренос на историјата на разговорите со кју-ар...

Воцап продолжува да воведува иновации во својата мегапопуларна апликација, а сега дополнително го поедностави процесот на пренесување на историјата на разговорите и датотеките на...

Јапонија, Германија и Франција испраќаат ровер до Фобос

Меѓународен тим истражувачи предводени од Јапонија наскоро ќе испратат мал роботизиран ровер до марсовската месечина Фобос. Јапонија, Германија и Франција претходно потпишаа договор за развој...

Ди Каприо и Безос донираат за спасување на Aмазонската Прашума

Холивудската ѕвезда (48) и основачот на „Амазон“ (59) се здружија за да ѝ помогнат на иницијативата „Предизвик за заштита на нашата планета“ да инвестира...

„Сребрени крилја“ е најбарана книга во „Феникс“

Читателите од клубот на книгата „Феникс“ го избраа хитот за ова лето. Тоа е романот „Сребрени крилја“ од Камила Лекберг, која е најбарана книга....

„Профундис“ ќе го затвори фестивалот „Раванелиус“ во Србија

В сабота, македонскиот камерен оркестар „Профундис“ ќе настапи на еден од најпрестижните фестивали за класична музика во регионот – „Раванелиус“, во Ќуприја, Србија. Ова...

Македонскиот автор Владо Николовски во српска стрип-едиција

Во Студентскиот културен центар во Белград, Србија, беше промовирана најновата книга од едицијата „Линии на фронтот“, во која со свој стрип е застапен и...

Шведските филмови имаат посебна атмосфера и момент на интроспекција

Што ќе гледаме во Кинотеката на Македонија Деновите на шведскиот филм ќе се одржат во Кинотеката на Македонија од денеска до 12 јули. Карактеристични по...

Иран примен за полноправен член

Виртуелен самит на Шангајската организација за соработка (СЦО) Подготвил: Mарјан Велевски Шангајската организација за соработка (СЦО) одржа онлајн самит чиј домаќин беше Индија, со цел да...

Индиските рафинерии почнаа да плаќаат во јуани за увоз на руска...

„Ројтерс“: Промени во глобалните трговски текови и плаќања Сите извори на кои се повикува „Ројтерс“ одбија да бидат именувани поради чувствителноста на предметот. Ниту една...