Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25836)

Странците притискаат, Албанците и Србите калкулираат

Дополнителни сили на КФОР ќе го одржуваат кревкиот мир на Косово Извештаите од северот на Косово и Метохија вчераутро сведочеа за тензии, како на локациите...

Во Софија динамично: Протести, шпионски афери, дворски игри…

Бугарија во период на можно формирање влада Лидерите на ГЕРБ и на „Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија“ заедно со предложените ротирачки премиери Николај Денков...

До кога метеж по скопските улици?

Секојдневно, особено во утринските часови, во Аеродром, Автокоманда, Бит-пазар се случува сообраќаен колапс. Сите брзаат да стигнат на своите работни места, а сега оние...

Уставен образец по ЕУ-концепт

Во предлог-иницијативата на работната група, уставните измени се сведени на продолжување на низата наброени „делови од народи“ во преамбулата на македонскиот устав и уште...

Функција за споделување екран за време на видеоповици

Техно Воцап е една од најпопуларните апликации за остварување видеоповици и нуди мошне солидна листа на функции, но неговите корисници не можат да го споделат...

Крвната група нулта најмногу ги привлекува комарците

Дали некогаш сте забележале дека комарците каснуваат некои луѓе почесто од другите? Тоа до одреден степен зависи и од крвната група. Секоја крвна група...

Ѕвездите би можеле да бидат невидливи за 20 години

Зголемената употреба на ЛЕД-технологијата и другите видови осветлување го осветлуваат ноќното небо до „драматично ниво“ и, со сегашната брзина, повеќето соѕвездија нема да бидат...

Неделава концерти на триото „Аура“ во Кавадарци и Битола

Реномираниот камерен состав, триото „Аура“ (Страшо Темков - флејта, Ана Гацева - пијано и Марјан Милошевски - фагот), оваа недела ќе одржи два рецитала...

Добитничката на наградата „Планета“ на македонски јазик

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата „Сето тоа ќе ти го дадам“ од Долорес Редондо. Авторката е добитничка на наградата „Планета“, која се доделува...

Креациите што ги создавам ги чуваат моите македонски корени

Маргарита Алексиевска Склави-Ита, наша дизајнерка во Италија Маргарита Алексиевска Склави-Ита, позната по својот бренд „Хаус оф Ита“, е мултимедијална уметница со потекло од Македонија, која...