Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25819)

ДЛУМ ја отвора изложбата „Експериментален цртеж“

Изложбата „Експериментален цртеж“ ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во уметничкиот центар „Арт хаб“ во Скопје. Во ова издание на изложбата на Друштвото...

„Фортнајт“ стана олимписки е-спорт

Техно Меѓународниот олимписки комитет (МОК) ја вклучи играта „Фортнајт“ во натпреварувањето во финалето на Олимписките дигитални спортови, во кое играчите од серијата на шампиони на...

Објавени првите кралски портрети на Чарлс и Камила

Кралот Чарлс Трети и кралицата Камила ги објавија своите први официјални портрети по крунисувањето. Портретите ги направи фотографот Хуго Бурнанд, а Бакингемската палата ги...

Вештачката интелигенција во улога на копилот во авионите

Развојот на вештачката интелигенција (ВИ) им овозможи на авиокомпаниите да ја истражат можноста за замена на еден од пилотите во пилотската кабина на авионот...

Единаесетчасовен фестивал на насмевки

По концертот по повод Меѓународниот ден на џезот во паркот „Ибни Пајко“ Рецензија Дека џезот е музика што не познава никакви граници и предрасуди покажа и...

Гостува исклучителната пијанистка Мари-Анж Нгучи

Оркестарот на Филхармонијата вечерва, во 20 часот, ќе го одржи концертот насловен „Филиз“, на кој како солистка ќе настапи исклучителната пијанистка Мари-Анж Нгучи (Франција/Албанија)....

Поезијата на Гонџа Озмен првпат објавена на македонски јазик

„Не кажувај никому“ на Гонџа Озмен е трета објавена поетска збирка во рамките на едицијата „Балканска женска поезија“, чиј уредник е македонскиот преведувач Звонко...

На почетокот, на Македонската берза беа истргувани околу 500 мегават-часа електрична...

Македонската берза за електрична енергија вчера, по првиот ден од почетокот на својата работа, оствари безбедно тргување и без никаков проблем. Вчера беа истргувани...

Незначителен пад на растечките трошоци за живот и пониски стапки на...

Целите на рестриктивната монетарна политика од Народната банка на Македонија, која со фискалните мерки, кои беа преземени од Владата, требаше да направи поголемо намалување...

Европа и кинеските приоритети

Пораките на кинескиот претседател Си Џинпинг пред Националниот народен конгрес ги потврдија амбициите на Пекинг за наредните пет години: приоритет на нацијата е тој...