Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25812)

„Сони“ се приближува до 40 милиони продадени конзоли „плејстејшн 5“Техно

Техно Сега кога го реши проблемот со резервите, компанијата „Сони“ бележи голема побарувачка за конзолата „плејстејшн 5“. „Сони“ продаде 6,3 милиони примероци на конзолите ПС5 во...

Навики со кои ќе ослабите без секојдневно вежбање

Доколку сакате да ослабите, но едноставно немате време, волја или можност за секојдневно вежбање, постојат голем број навики што ќе ви помогнат на други...

Недостигот од сон може да доведе до несакани ефекти

Квалитетниот сон е една од најдобрите работи што можете да ги направите за вашето здравје. Ако спиете помалку од шест часа навечер, ќе наидете...

Македонски флејтисти на фестивалот во „Свилара“ во Нови Сад

Културната станица „Свилара“ во Нови Сад, Србија, кон крајот на април на едно место ги обедини студентите и нивните професори по флејта од музичките...

Имаме дефицит од хорор, но и од филмови од сите жанрови

Матеј Крстевски од „Драгон продукција“ „Драгон продукција“ распиша конкурс за пишување сценарија од жанрот хорор, кои треба да се фокусирани на елементи од словенската митологија...

Кај нас нема плејбек и матрици, се пее во живо со...

Драго ми е што минатата година неколкумина млади од Македонија добија награди од стручното жири, од новинарите, но и од публиката. Лани во Маглај...

Кралот и кралицата ќе бидат крунисани во Вестминстерската опатија

На крунисувањето ќе присуствуваат околу 2.000 гости, вклучувајќи и членови на кралското семејство, шефови на странски држави и други достоинственици, а меѓу нив и...

Инфлуенсерски совети или инфлуенсерски измами

Компаниите што продаваат производи и услуги во последно време се ориентираат кон одредена група влијателни личности на интернет-мрежата, односно кон т.н. инфлуенсери, за тие...

Разузнавањето на западните служби го предвиде крвавиот крах на Југославија

Сѐ повеќето нови декласифицирани документи од безбедносно-разузнавачките служби што се занимавале со политичките, економските, националните, безбедносните и други битни прашања во поранешната југословенска држава...

Барањата на албанските политичари се пакуваат во облик на услови и...

(Не)конструктивноста на албанскиот политички фактор за македонската државност во голема мера е одредена од нестивнатите јасни желби за регионално обединување на Албанците во еден...