Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25810)

Квалификантот Мајами реди победи, Кари постави нов рекорд

КОШАРКА - НБА, ПЛЕЈОФ Квалификантот Мајами продолжува со серијата победи во плејофот на кошаркарската НБА-лига, откако победи на гости во првиот меч од второто коло,...

Македонија од третиот барабан ќе ги чека ривалите на ЕП 2024?

Македонската ракометна репрезентација осми пат ќе игра на ЕП и 16-ти пат вкупно на големите натпреварувања. На сите досегашни 15 континентални првенства настапиле Шпанија,...

Новиот светски првак Динг Лирен испиша историја

Почнав да учам шах од четири години... Поминав 26 години играјќи, анализирајќи, обидувајќи се да ги подобрам моите шаховски способности на многу различни начини....

Кога Македонците за првпат го одбележаа 1 Мај…

„Трескаво се готвевме за негово отпразнување... Ги подготвуваме транспарентите со соодветни пароли за мајската манифестација. Главно беше да се приготви знамето. Тоа се шиеше...

Премиерна изведба на делото „Јас сум ти“

По повод 29 Април - Меѓународниот ден на танцот, ќе има премиерна изведба на делото „Јас сум ти“ на Искра Шукарова и Тереза Лазарев...

Со суво четкање до здраво тело

Нега и убавина Наместо илјада различни третмани, можете да постигнете убава и затегната кожа само со една четка. Сѐ што ви треба е четка од...

„Златен објектив“ на аниматорката Тонкица Митровска и композиторот Љупчо Константинов

Кинотеката, по повод својот роденден на 29 април, секоја година го доделува признанието „златен објектив“ на филмски работници, кои преку својот професионален ангажман придонеле...

Крунисување на кралот Чарлс Трети во Вестминстерската опатија

Церемонијата на крунисувањето на кралот Чарлс Трети и кралицата Камила ќе се одржи во лондонската Вестминстерска опатија на 6 мај. Церемонијата остана во голема...

„Охридско лето“ е најголемиот промотор на визијата за Отворен Балкан

Самит на ЕФА во Жирона, Шпанија Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, изминативе денови ги презентираше успесите на фестивалот „Охридско лето“ на Самитот на...

Работниците во Македонија денес имаат идентично барање како и пред 137...

Анкета: Дали денес празнувањето на Први мај во Македонија го содржи значењето на борбата за работнички права? Спроти празнувањето на претстојниот 1 Мај во оваа...