Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25800)

Предупредувачки знаци за мозочен удар

Медицински совет Доколку почувствувате ненадејни симптоми слични на мозочен удар што исчезнуваат исто многу брзо, важно е да не ги отфрлате, предупредуваат лекарите. Можеби нема...

Кратенката „ок“ што ја користиме секој ден е создадена сосема...

Кратенката „ок“ е еден од најчестите зборови во англискиот јазик и се користи секој ден од луѓето низ светот. Своите корени ги влече уште...

Пиењето вода е од суштинско значење за здравјето

Водата е потребна за секој процес во телото за кој е познато дека го одржува човечкиот живот, но, од друга страна, многумина од нас...

Љубовна одисеја со значење на тектонски удар во историјата на...

Излезе од печат романот за Гоце и Јанка на Блаже Миневски Во издание на „Матица македонска“ од Скопје излезе од печат романот „Ако се родат...

Необични традиции за славење на Велигден

Велигден е еден од најважните христијански празници, кој се празнува во знак на сеќавањето на Исусовото воскресение. Над две милијарди луѓе низ светот го...

И научни истражувања за Христовото воскресение

Група научници, користејќи најсовремени техничко-технолошки методи испитувајќи го платното, утврдиле дека „во моментот на ерупција на енергетското зрачење што ја создало фигурата на платното,...

Спиритуално чествување во духот на православното црковно пеење

По велигденскиот концерт на „Света Злата Мегленска“ Во типичниот сакрален амбиент на црквата „Света Софија“ во Охрид, женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ приреди прекрасно...

Да се слави достоинствено, со високо ниво на култура и бонтон

Честопати се случува на големите празнични собири, надворешната манифестација на верата и на богопочитувањето да не е на високо ниво, па верниците честопати оставаат...

Како се прославува Велигден низ православниот свет

Во целиот свет христијаните го слават Велигден, а православните верници не се исклучок. Но дали некогаш сте се запрашале како се слави Велигден во...

На кој тас западните центри на моќ му додаваат тежина –...

Мачните времиња полни со притисоци и стрес ги направија македонските граѓани европски рекордери по бројот на испушени цигари, посети на казина, консумација на шеќер,...