Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25768)

Во очекување некој однадвор да го заврти замаецот на правосудството

Резултатите од една неодамнешна анкета не покажуваат само недоверба во судството туку укажуваат на нешто уште попогубно: на изгубена доверба на граѓаните во „капацитетот...

Што може да сe исчисти со паста за заби

Домување Пастата за заби е благо абразивна, па затоа е одлична за чистење дамки, но сепак е доволно нежна и нема да ги оштети чувствителните...

Кривопаланечката чаршија и хималајско село во книгата „Чувари на прозорци“

Во издание на Градскиoт музеј од Крива Паланка беше промовирана книгата „Чувари на прозорци“, чии авторки се младите уметници Кирила Цветковска од Македонија и...

Откриена скулптура на Велигденскиот Остров што била потопена

На крајот на февруари, научниците пронајдоа уште една мистериозна скулптура на Велигденскиот Остров сместена во исушената лагуна, лоцирана во средината на вулканскиот кратер. Овие...

„Фанк шуи“ се враќа со самостоен концерт по четири...

По точно четири години, групата „Фанк шуи“ се враќа со самостоен концерт, на 31 март, во денсинг-салата на МКЦ. Овој концерт наедно претставува и...

Луна, Ана и Хана го прославија својот прв роденден

Трите лавчиња се родија во скопската зоолошка на 7 март минатата година, што е прв ваков случај по повеќе од 20 години. Мајката Бела...

„Слаломот“ за членство во НАТО го возат Шведска и Финска

Предизвиците што се кријат зад процесот на проширување на Алијансата со нордиските земји кандидати Кога Шведска и Финска ја објавија својата намера да му се...

Oсум силни женски гласови за срекен 8 Март

Неверојатни научнички, писателки, политичарки, актерки, спортистки, уметници, феминистки и хуманитарки - тие дадоа свој придонес во светот во кој живееме денес. И го направија...

Специјалната награда од жирито за Манчевски во Порто

Филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски ја освои специјалната награда од жирито во престижната програма Недела на режисерите на фестивалот „Фантаспорто“. Ова беше 43. издание...

Во октомври ќе биде познат домаќинот на ЗОИ 2030

ИОК Досега канадските градови Ванкувер и Вистлер, како и Сапоро (Јапонија) и Солт Лејк Сити (САД), изразија желба да ги организираат ЗОИ 2030 Интернационалниот олимписки комите...