Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25738)

Трибунот Толстој (13)

Несомнено е дека влијанието што го имал Толстој врз современиците било во сообразност со вдахновението од неговото книжевно дело кај многубројните читатели, па иако...

Ѓоковиќ освојува една „голема титула“ на секои 3,2 одиграни турнири

На Австралија опен Ѓоковиќ ја освои својата 66-та „голема титула“, категорија што опфаќа трофеи на гранслем-турнири, на АТП-финалето, АТП-турнирите од серијата мастерс 1.000 и...

Дончиќ четврти пат сезонава над 50 поени

КОШАРКА - НБА Кошаркарот на Далас, Словенецот Лука Дончиќ, по санирањето на повредата на дуелот со Феникс и неиграњето на мечот против Јута, на импресивен...

„Зашеметен“ од Лукас Берфус на македонски

Во едицијата „ПРОаЗА“ на издавачката куќа „Или-или“е објавен краткиот роман „Зашеметен“ од познатиот швајцарски писател Лукас Берфус. Преводот од германски е на Ксенија Чочкова...

Уметницата Дилејн Ле Бас гостува во МСУ

Перформанс и предавање на уметницата Делејн Ле Бас од Англија, конципирани за Музејот на современата уметност - Скопје по повод отворената изложба „Сѐ што...

Музеј во Детроит не сака да биде дел од спорот...

Музејот во Детроит, кој како дел од изложбата на 80 дела на Винсент ван Гог изложи слика од 1888 година што е предмет на...

Стојчевски, Ѓорѓевски и Велева најуспешни во Скопје

Натпреварот беше организиран од Светската федерација на шаховски композиции, учествуваа решавачи од 26 земји, а се реализира на 42 различни локации во светот и...

Американската амбасадорка учествуваше во акција за бришење антисемитски графити во...

Американската амбасада во Скопје информира дека во соработка со Општина Карпош учествувала во чистење на паркот плоштад во населбата Бардовци, како и во отстранување...

Свирна локомотивата за Жабени, возот за Лерин сѐ уште молчи

Желбите на битолчани со воз да патуваат за Лерин сѐ уште остануваат во чекалницата на железничката станица во Битола По речиси повеќе од осум години...

Средствата од хуманитарниот ракометно-музички спектакл врачени на „СОС детско село“

„Ви благодариме од срце! Четиристотини и шеесет деца и млади без родителска грижа растат во семејство благодарение на вас“, пишува на врамениот дрес што...