Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25738)

Чаеви што го продолжуваат животниот век

Здрава храна Улонг-чај: Улонг-чајот, популарен во Кина, се прави од истите листови чај како црниот и зелениот чај. Како и сите вистински чаеви, улонг содржи...

Роботска рака за транспорт на примероци од Марс на Земјата

Европската вселенска агенција ќе користи роботска рака во мисијата за испраќање примероци од почвата од Марс на Земјата, соопшти организацијата. - Тоа е роботска рака...

Документарецот на Шон Пен за Украина премиерно на „Берлинале“

Американскиот актер и режисер премиерно ќе го прикаже својот документарен филм за руската инвазија на Украина на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин во февруари....

„Егзит“ изгласан во топ 5 фестивали во светот

Најголемиот музички фестивал во нашиот регион „Егзит“ е изгласан за петти најдобар фестивал во светот, објави еден од водечките светски музички медиуми „ДЈ маг“....

Јадрото на Земјата можеби престанало да се врти

Ротацијата на внатрешното јадро на Земјата можеби е запрена, па дури и може да се врти наназад, сугерира новото истражување Земјата се состои од кора,...

Добрината сама по себе не е доволна за управување

Менциј се смета за најзначаен претставник на конфуцијанската филозофска школа. Учел под покровителство на внукот на Конфуциј – Ци Си. Книгата на Менциј и...

Австралиските власти во темелна потрага по загубена радиоактивна капсула

Властите ја засилуваат потрагата по малата високорадиоактивна капсула, за која веруваат дека паднала од камион додека се пренесувала низ Западна Австралија Сребрената капсула содржи мало...

Хрватска како дестинација далеку од европскиот просек, но привлечна за работниците...

Статистиката на Европската Унија покажува дека просечната годишна нето-плата за вработените што работеле со полно работно време на ниво на Унијата во 2021 година...

Пандемија од која страдаат повеќе од милијарда луѓе

Сиромаштијата е голем проблем со кој отсекогаш се соочувало целото човештво. Сега слободно може да се каже дека станува збор за глобална болест, која...

На наредната енергетска крстосница, Германија ќе заврти со полукружно вртење

Индикатори зошто германската индустрија никогаш нема да биде конкурентна како што беше пред војната во Украина Руско-украинскиот конфликт и енергетско-економската војна меѓу Русија и Западот...