Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25734)

Како да се ослободите од егземата преку исхрана

Медицински совет Иако изгледа безопасно, егземата е многу непријатна појава, која е сѐ почеста кај луѓето. Се препорачува да направите тест за можни алергени што...

Панорамски поглед открива повеќе од три милијарди ѕвезди

Камерата за темна енергија (ДЕкам), инструмент поставен на телескопот „Виктор Бланко“ во американската опсерваторија „Серо Тололо“, произведе импресивна галактички панорама, која ја објави „Харвард“. Панорамата...

„Палјачи“ во НОБ

Драматичната опера „Палјачи“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет, вечерва, во 20 часот. Ремек-делото на...

Најмалку среќна земја во светот за живеење е Авганистан

На листата на најсреќни земји што секоја година ја составува Светскиот извештај за среќа, Финска го освои првото место во 2022 година како земја...

НАСА тестира нуклеарни ракети за да однесе астронаути на Марс

Проектот, во соработка со американската владина агенција Дарпа, има цел да развие пионерски погонски систем за вселенски патувања. НАСА ги објави плановите за тестирање ракети...

Излезе француско издание на есеите на Горан Стефановски

По иницијатива на париската установа „Куќа на Европа и Истокот“, а со поддршка на францускиот национален центар за книгата, македонското министерство за култура и...

Израелските научници создадoa биоробот од скакулец

Научниците од Универзитетот во Тел Авив го унапредиле концептот користејќи го напредното сетило за мирис на скакулецот Истражувачите од Универзитетот во Тел Авив го создадоа...

Поврзување на регионот на Југоисточна Европа преку уметноста

Уметничката колекција, која ќе биде сместена во Љубљана, ќе вклучува уметнички дела од уметници од целиот регион, од сите генерации, вклучувајќи ги и оние...

Сѐ помалку прокси-војна, а сѐ поблиску до директен судир

Договорот на Германија и на САД да ѝ испорачаат на Украина извесно количество тенкови ги натера и другите сојузници во Алијансата да се решат...

Селекцијата е лекција што ја учат прилепчани

Прилеп - чекор напред во третманот на отпадот Сите предложени фази за надградба на системот за управување со отпад во општината Прилеп се усвојуваат со...