Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25708)

Најверните раси на кучиња

Животни Доберман: Кога доберманот доаѓа од добро легло и е правилно обучен, тој е вистински пријател и чувар. Овие интелигентни кучиња се лесни за дресура...

Принцот Ендрју протеран од Бакингемската палата

Британскиот крал Чарлс го протера принцот Ендрју од Бакингемската палата по скандалот со педофилот финансиер Џефри Епштајн, јавуваат британските медиуми. Тоа наводно значи дека...

Објавена збирката раскази „Далеку од Ирска“ од Вилијам Тревор

Издавачката куќа „Или-или“ ја објави збирката раскази „Далеку од Ирска“ од прославениот ирски писател Вилијам Тревор. Преводот од англиски на македонски е на Ацо...

„Роња, ќерката на ограбувачот“ на Астрид Линдгрен првпат на театарската сцена

Вечерва, во 19 часот, на сцената на Театарот за деца и младинци – Скопје, ќе се случи праизведба на претставата „Роња, ќерката на ограбувачот“...

Роверот „Персеверенсе“ го депонира првиот примерок од карпа на Марс

Роверот „Персеверенсе“ на НАСА ги депонира првите примероци од марсовските карпи собрани на површината на Црвената Планета. Титаниумската цевка што содржи примерок од карпа...

Бикс Бајдербек и трубата со неговото име

Песни што ме тераат да играм Според многумина, но и според Луис Армстронг и Мајлс Дејвис, најголемиот бел трубач/корнетист на 20 и 21 век e...

Потсетување на значајните легати на големите македонски уметници

НГМ во 2022-та Изминатата година беше мошне успешна за Националната галерија на Македонија (НГМ), со голем број изложби поддржани од Министерството за култура, во рамките...

Нуклеарна фузија – модел на политичко слевање и глобално поврзување?!

Русија, ЕУ и САД се поврзани со експерименталниот проект за нуклеарна фузија ИТЕР. Тоа е исклучително важен научен проект во обид да се искористи...

Од семејно кон институционално културно наследство

Семејна историја што се простира низ четири државни системи во временски интервал од 200 години може да се погледне во Музејот на македонската борба...

Стратегиско значење на земјите од бившиот советски блок

Фељтонот „Војната во Украина како предуслов за нов светски поредок и реперкусиите врз Западен Балкан“ од д-р Маја Мишковска дава еден сопствен поглед на...