Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25690)

Како да се препознае дали детето е жртва на насилство

Деновиве многу елементи открија колку потфрли системот, но и колку грижата на институциите и улогата на семејството се загубени во делот од воспитувањето на...

Рим привремено ја става под државна управа рафинеријата на рускиот гигант...

Италија Новата италијанска влада, предводена од премиерката Џорџа Мелони, ја стави рафинеријата на рускиот нафтен гигант „Лукоил“ во Приоло, Сицилија, под „привремено управување“ на државата,...

Стотици бебиња починаа поради невнимание на медицинскиот персонал

Јавноста во Велика Британија вџашена Скандалите што се однесуваат на бебиња и родилки жртви на негрижа на медицински персонал секогаш предизвикуваат жалење и неверување, но...

Лани 50 милиони луѓе живееле во модерно ропство!?

Извештај публикуван на Меѓународниот ден за укинување на ропството ја вчудовиди јавноста Најновите глобални процени што ги анализираше новинската агенција Анадолу, по повод Меѓународниот ден...

Чадиковски реизбран за претседател на најмасовните избори досега

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги ИЗбираше своите раководни тела Младен Чадиковски повторно е избран за претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ)...

Уште една приказна за новинарите, фоторепортерите…

Деновите пред и по празникот на некогашната заедничка држава СФРЈ, 29 Ноември, ми се будат многу спомени за луѓе и настани од тој период,...

Победа на грипозниот Килде

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП, МАЖИ Тоа беше уште еден дуел на спустот меѓу фаворитите и овој пат Александар Омод Килде се искачи на врвот...

Тур де Франс првпат ќе заврши во Ница, и тоа со...

Последната етапа традиционално завршува во Париз и вообичаено е церемонијална, лидерот не е предизвикуван, но тоа ќе се промени во 2024 година, кога хронометарот...

Арапскиот капитал презема влијателен удел во економијата на ЕУ

Арапскиот капитал длабоко продира на европскиот континент во последните децении. И новата економска криза што ја разјадува Европа им овозможи нови можности на моќните...

Ивановски само со еден загубен сет ја освои титулата во Мадрид

ТЕНИС Македонскиот тенисер Калин Ивановски ја освои третата титула во кариерата во поединечна конкуренција, според податоците на Интернационалната тениска федерација (ИТФ), откако вчера победи на...