Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25690)

Венгер откри три можни формати за СП 2026

Зборувајќи за следното Светско првенство, на кое ќе имаме 48 селекции, форматот на натпреварувањето уште не е решен, дали ќе бидат 12 групи со...

Поддршка за колегите од бугарската дипломатија

Зошто ги поддржувам колегите од бугарската дипломатија во нивните барање за достоинствен стандард и пристојни примања? Од вчера бугарската дипломатија е во штрајк, и...

Трендови на СП 2022 – голема прецизност, дисциплина, се враќа тики-така…?

За време на групната фаза судиите додадоа 563 минути, половина од дуелите завршија без голови по првото полувреме, но вкупниот број на голови останува...

Уругвај, Италија и Бразил остануваат недостижни

Во освојувањето на титулите, само Уругвај (на првото СП), Италија (во 1938 година) и Бразил (во 1970 и 2002 година) забележаа победи (без нерешен...

СП со најмногу изненадувања во групната фаза откако играат по 32...

Светското првенство годинава имаше повеќе изненадувања во групната фаза од кое било од другите шест светски првенства со 32 репрезентации, соборувајќи го претходниот рекорд...

Политичка недоследност – граѓанска конфузија

Доследните или т.н. конзистентни политички ставови кај политичарите се клучот во демократските општества, каде што врз основа на тие ставови секој човек точно знае...

Quid est veritas?

Бугарските релативисти во историската комисија се обидуваат да ја видоизменат реалноста со лаги, надевајќи се дека на тој начин ќе ја постигнат својата цел...

Елементарно, драг мој Вотсон!

Фразата „тоа е елементарно, драг мој Вотсон“ му се припишува на ликот на познатиот детектив Шерлок Холмс, иако само во неговите филмски изданија (не...