Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25690)

Деловите од телото по кои вашето куче не сака да го...

Животни Интеракцијата и допирот помеѓу кучето и човекот може да има терапевтски придобивки за двете страни. Допирите ги смируваат запуштените кучиња, но и нивните сопственици....

Повеќето стогодишници живеат во мал италијански град

Сардинија е позната по тоа што е дом на најстарите луѓе во светот. Таа е идентификувана како една од петте таканаречени сини зони, места...

Промовирана „Тркалаланица“ од Марта Чупевска

Промовирана е сликовницата „Тркалаланица“, првата сликовница од „Едиција Светулка 2“ од авторката Марта Чупевска и илустраторката Тамара Забазноска. „Светулка во првата едиција ни раскажа 15...

Елтон Џон последен пат ќе настапи во 2023 година

Поп-пејачот Елтон Џон следното лето за последен пат ќе настапи во Велика Британија, на познатиот музички фестивал „Гластонбери“, во рамките на големата светска проштална...

Мурал со Горан Стефановски во Прилеп

Мурал посветен на големиот македонски писател и драматург Горан Стефановски е изработен во СУ „Ристе Ристески-Ричко“ во Прилеп. Муралот, кој е во внатрешноста, е...

„Гаслајтинг“ избран за збор за 2022 година

Американската издавачка куќа „Меријам Вебстер“ го избра „гаслајтинг“ за збор на 2022 година. Овој збор може да се дефинира како излудување, односно психолошка и...

Стинг и Миле Непобедливиот

Песни што ме тераат да играм Поранешниот „полицаец“ Стинг го вади албумот „Ten Summoner’s Tales“ во 1993 г., составен од 12 песни, иако насловот укажува...

„Замисли желба“ во Националната галерија

Националната галерија на Македонија на крајот од годината, во октомври и ноември, го реализира проектот насловен „Замисли желба“. Станува збор за креативни работилници за изработка...

Објавена студијата „Типологија на писмото“ на Игор Радев

„Македоника литера“ деновиве ја објави научната студија „Типологија на писмото“ од Игор Радев, лингвист, синолог и преведувач од старокинески и кинески јазик. Оваа книга...

Промоција на „Записи“ од Каролина Мицевска

„Записи“ е новата книга од Каролина Мицевска, која ќе биде промовирана утре, од 18 часот, во киното „Мис стон“, при ЦК „Марко Цепенков“. Ова...