Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25689)

Твитер го зголемува бројот на карактери

Извршниот директор на „Твитер“, Илон Маск, сепак сака да се ослободи од микроблогирањето, а сега вети дека ќе го зголеми бројот на карактери на...

Вазелинот има голем број намени во убавината

Вазелинот е еден од производите што често се потценуваат и најчесто се користат во ограничена мера. Сепак, има многу корисни намени во областа на...

Капсулата „Орион“ ги фотографираше Земјата и Месечината

Вселенското летало на НАСА, поточно капсулата „Орион“, го собори рекордот што се однесува на оддалеченоста од Земјата и го искористи за фотографирање на Месечината...

Пет божиќни пазари во Европа што се совршени за фотографирање

Светилки, украси, колачи, варено вино... Се наближува најубавото годишно време. Многу европски градови нудат божиќни пазари како од бајка. Подолу можете да најдете некои...

Акварелите на Ванчо Кеков – рефлексија на внатрешниот порив

Ликовниот уметник Ванчо Кеков од Кавадарци со акварелот е преокупиран повеќе од петнаесетина година, целосно посветено го студира и истражува, а резултатот е повеќе...

Двесте години по смртта на Хегел се пронајдени негови записи

Биографот Клаус Вивег, истражувајќи го германскиот филозоф Хегел, откри огромен куп претходно недокументирани предавања што би можеле да ги променат перцепциите за една од...

Најпосетената книжевна промоција некогаш кај нас

Во преполната сала на киното „Милениум“ се случи исклучителната промоција на новата книга на едно од најголемите имиња на македонската книжевна сцена, Венко Андоновски...

Со пролетта ќе пристигне и дипломатска пролет и за Приштина и...

Специјалниот пратеник на Европската Унија за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, изјави за јавноста дека почетокот на пролетта 2023 година може да...

Пет приоритети за новите даночни реформи

Новата даночна рамка е дел од Стратегијата за реформа на даночниот систем со важност до 2025 година и во неа се утврдени главните цели...

Отклучете ги архивите и судрете ги аргументите

Како бугарската хегемонистичка доктрина практикува цензура, недостапност до архивската граѓа, манипулации и историски фалсификати Повеќемина универзитетски професори, историчари и истражувачи се унисоно согласни со констатацијата...