Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25689)

Животот трае 90 минути

Насловот е изваден од романот „Милан – Ливерпул 3:3“, кој е во фаза на пишување и ќе биде готов кон средината на следната година Додека...

Претседателе Бајден, помилувајте го Џулијан Асанж!

Каде се брани слободата на изразувањето во новиот дваесет и први век? Џулијан Асанж, основачот на мрежната страница Викиликс (Wikileaks), се наоѓа во озлогласениот...

Мозокот закрепнува со спиење настрана

Медицински совет Според британскиот невролог Тара Сварт, постои еден начин на спиење што влијае на здравјето на мозокот подобро од другите. Според неа, главните работи...

Виена е престолнина на квалитетниот живот, но и на нељубезноста

Главниот град на Австрија, Виена, секогаш е на врвот на светот по квалитетот на животот, но сега го освои и првото место по нељубезност....

Кинески научници развија микророботи за чистење на микропластиката од водата

Од универзитетот „Џинан“ објавија дека група кинески научници развиле тип микроробот за отстранување на микропластиката и нанопластиката (МНП) од водата. Роботот со погон на јонска...

Туристичкиот потенцијал на Македонија на филм

По успешната промоција на Овчеполскиот Регион и објавената книга „Управување и маркетинг на туристичкиот потенцијал на Овчеполската Котлина“, Никола Ристевски од Свети Николе продолжува...

Победникот ќе патува на „Берлинале“

Почнува Европскиот филмски предизвик Трета година по ред во земјава се организира „Европскиот филмски предизвик“, кој трае од 21 ноември до 29 јануари и на...

„Мојот дневник“ на Беди Ибрахим во КИЦ во Истанбул

Во Културно-информативниот центар на Македонија во Истанбул, Турција, е отворена изложбата на Беди Ибрахим со наслов „Мојот дневник“. Творештвото на Беди Ибрахим во изминативе...

Да се зачуваат делата на македонскиот композитор Љубомир Бранѓолица

Поставена интернет-архива Со цел да се зачуваат делата на македонскиот композитор Љубомир Бранѓолица, кој оваа година наполни 90 години, е поставена интернет-платформа на која се...

Градот Врбовско нуди мотивација и стимулации за сите што сакаат да...

Сеќавањата од деновите кога Врбовско вриеше од живот веќе се во магла. Паѓаат во заборав. Зошто? Затоа што Врбовско на секои десет години губи...