Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25689)

Кои демократи ќе го предизвикаат Бајден во идната претседателска номинација?

Џо Бајден и Доналд Трамп не уживаат популарност меѓу народот, а анкетите покажуваат дека мнозинството од демократите сакаат нивната партија да номинира друг кандидат...

Петти пат репрезентации од пет континенти во осминафиналето

Селекции од пет континенти беа меѓу 16-те најдобри и на мундијалите во 1994, 2002, 2006 и во 2010 Петти пат на фудбалските светски првенства (СП)...

Јапонија – крал на пресвртот

Јапонија е само третата репрезентација што победила на два меча на едно СП откако губела на полувреме, по Бразил во 1938 година и Западна...

Фудбалскиот мундијал ги стави во втор план проблемите во Персискиот Залив

Со целиот свој сјај и раскош, Светското фудбалско првенство во Катар фрла светло врз разликите што постојат меѓу победниците и губитниците на Блискиот Исток Светот...

Новинарскиот леб со десет корки

Последните резултати од студијата финансирана од Друштвото за заштита на авторските права на новинарите во Хрватска покажале дека над 50 проценти од новинарите во...

Животот трае 90 минути

Насловот е изваден од романот „Милан – Ливерпул 3:3“, кој е во фаза на пишување и ќе биде готов кон средината на следната година Додека...

Претседателе Бајден, помилувајте го Џулијан Асанж!

Каде се брани слободата на изразувањето во новиот дваесет и први век? Џулијан Асанж, основачот на мрежната страница Викиликс (Wikileaks), се наоѓа во озлогласениот...

Мозокот закрепнува со спиење настрана

Медицински совет Според британскиот невролог Тара Сварт, постои еден начин на спиење што влијае на здравјето на мозокот подобро од другите. Според неа, главните работи...

„Мојот дневник“ на Беди Ибрахим во КИЦ во Истанбул

Во Културно-информативниот центар на Македонија во Истанбул, Турција, е отворена изложбата на Беди Ибрахим со наслов „Мојот дневник“. Творештвото на Беди Ибрахим во изминативе...