Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25648)

Како да го одржите вашето срце здраво

Медицински совет Вежбајте: Вежбањето е клучно за здравјето на срцето. Според физиотерапевтката Кери Стјуарт, аеробните вежби и вежбите за сила се најважни за здравјето на...

Романот на Владимир Јанковски објавен на српски јазик

Романот „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски излезе на српски јазик. Преводот е на Милена Илиќ, а книгата ја објави издавачката куќа „Тречи...

Изложба и промоција на книга на Невена Алексовски

Првата самостојна изложба на уметницата Невена Алексовски кај нас, насловена „Земјата во нашите џебови“, е отворена во просториите на „Прајват принт“. На изложбата беше...

Почнува фестивалот на камерна музика „Златна лира“

Фестивалот на камерна музика „Златна лира“, кој Сојузот на музичките уметници на Македонија (СМУМ), традиционално, секоја година го организира во октомври, свечено ќе биде...

Филмот е жива материја, освен ако сте Хичкок

Добитничката на „мечка“, Илдико Ењеди, на „Киненова“ Унгарската режисерка Илдико Ењеди, која е годинашна лауреатка на наградата за особен придонес во филмската уметност на меѓународниот...

По шокантниот говор, откажана работната вечера со Еди Рама

Во својот говор, албанскиот премиер Еди Рама упати недолични обвинувања кон поранешната обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте, за злосторствата извршени од припадници...

Србија тешко во ЕУ без санкции кон Русија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, изјави дека процесот за приклучување на Србија во Европската Унија ќе биде тежок доколку Белград не воведе санкции...

За БиХ статус кандидат за членство во Европската Унија?!

Европската комисија со препорака, по ист модел како и во случајот со Украина Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји во интервју за „Независне новине“ од...

Кои се кочниците за раст на економијата

Според комисијата, високото ниво на сива економија и недостигот од стручен кадар на пазарот на трудот ја уназадуваат бизнис-климата во земјава. Тоа, заедно со...

Војводата

Со Драмата на Македонскиот народен театар во Пиринска Македонија Дневник по 40 години (6) Пред 40 години, во октомври 1982-та, ансамблот на Драмата на Македонскиот народен...